Widowiskowe burze. Nagrania budzą grozę i zachwyt
W wielu miejscach kraju noc była wyjątkowo ciężka. Nie zabrakło gwałtownych burz z gradem. Okazuje się, że intensywne wyładowania jeszcze się pojawią. Prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie zostawiają wątpliwości: w najbliższych godzinach nie będzie spokojnie. Zobacz widowiskowe nagrania i zdjęcia burz, ktore przeszły przez północną Polskę oraz sprawdź, gdzie w najbliższym czasie trzeba się liczyć z niebezpieczną pogodą.
Potężne upały, których doświadczamy również w środę w większości Polski, to tylko część intensywnych zjawisk, które składają się na ciężką, męczącą pogodę. Mocno we znaki dają się nam również gwałtowne burze, których nie brakuje w ostatnim czasie.
Ta apka mówi, kiedy spadnie deszcz - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store
Gwałtowne burze z gradem przetoczyły się w nocy z wtorku na środę nad Wybrzeżem. Pojawiły się doniesienia o gradzie o średnicy ponad 4 cm. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele nagrań nocnych burz występujących na północy kraju:
Gwałtowne zjawiska w nocy widoczne były między innymi nad Koszalinem:
Z kolei w miejscowości Dębina koło Rowów spadły duże ilości gradu. Zdjęcie serwisowi Lubuscy Łowcy Burz wysłała użytkowniczka o nicku Alic Ja:
Sprawdź: Europa: Pożary widać z kosmosu. Wyjątkowe zdjęcia i nagrania
Burza w Ustce przyniosła ze sobą opady gradu sporej średnicy:
Nie tylko w Polsce burze tworzą imponujący spektakl. Poniżej zobaczyć można widowiskowe ujęcie wyładowań atmosferycznych, które podświetliły chmurę cumulonimbus w rejonie Meiningen w Niemczech:
IMGW na środę wieczorem oraz na noc ze środy na czwartek prognozuje burze. W ich trakcie suma opadów może wynieść od 25 do 35 mm, a lokalnie nawet 45 mm. Wiatr w porywach może osiągnąć prędkość do 70 km/h. Lokalnie może też padać grad.
Burze pojawią się na południowym zachodzie i w nocy będą się powoli przemieszczać w kierunku północy kraju. Jak prognozuje IMGW, będą się utrzymywały do godzin porannych w czwartek.
Czytaj też: To miał być zwykły zachód słońca. Jeden piorun wszystko zmienił
Oprócz tego burze mogą się też pojawić lokalnie w pasie od Małopolski i Podkarpacia po Warmię. Będą jednak słabsze od tych na południowym zachodzie. Opady deszczu nie powinny przekroczyć 10-15 mm a wiatr w porywach może osiągać prędkość do 65 km/h.
Może cię zainteresować: W jaki sposób szybko wyliczyć, jak daleko od nas znajduje się burza? To bardzo proste