Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Jutro 23:02

06:29 18:24

23:56 16:42

19°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 17°C
  • Ciśnienie 1001 hPa
  • Wiatr S 13 km/h
14
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
34% normy
pm 10
20% normy
Jutro 22°C 13°C
Sobota 19°C 7°C

To miał być zwykły zachód słońca. Jeden piorun wszystko zmienił

To wyjątkowa rzadkość: pewien Amerykanin przypadkiem sfilmował piorun przeszywający tęczę. Oba fenomeny pogodowe raczej nie pojawiają się jednocześnie. Ich uwiecznienie w jednym kadrze jest wyjątkowo trudne. Tym razem udało się to zupełnym przypadkiem: nagrywający filmował coś całkowicie innego.

Niezwykłe zjawisko zarejestrował mieszkaniec miasta Tucson w amerykańskim stanie Arizona. Udało mu się sfilmować piorun przechodzący przez tęczę. To niezwykle rzadki widok, w dodatku uchwycony zupełnym przypadkiem.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Reklama

Wyjątkowe zdarzenie

21 lipca Arizona była jednym z amerykańskich stanów, przez które przechodziły prognozowane przez tamtejszych synoptyków potężne burze i ulewy. Sean Redahan, mieszkaniec miasta Tucson, filmował wówczas zachód słońca i niebo, które miało wówczas wyjątkową, intensywną barwę.

Sprawdź: Piorun uderzył w pomnik Chrystusa w Rio. Zachwycające zdjęcia

W pewnym momencie nadciągnęła burza. Kiedy mężczyzna filmował widowiskową scenerię, przez tęczę przeszedł piorun. Całą sytuację można zobaczyć na nagraniu dostępnym w serwisie Youtube:

Piorun i tęcza w jednym ujęciu

Występowanie tęczy i burzy w jednym momencie, w tym samym czasie, jest niezwykle trudne do zaobserwowania. Z reguły ciężko utrwalić oba te zjawiska pogodowe, ponieważ wymaga to idealnych warunków.

W przeciwieństwie do pioruna tęcza jest zjawiskiem optycznym, które powstaje w wyniku rozszczepienia białego światła, po tym jak promienie słońca padają na krople deszczu unoszące się w powietrzu. Nie jest więc możliwe "zderzenie" tych dwóch fenomenów.

Czytaj też: Jak obliczyć odległość burzy? Piorun, grzmot i prosty wzór

Tym, co sprawia że niezwykle trudno zaobserwować oba zjawiska jednocześnie jest fakt, że tęczę można dostrzec w określonych warunkach i czasie. Nie zawsze dochodzi do tego wówczas, kiedy w powietrzu mają miejsce wyładowania elektryczne.

To, czy tęcza jest widoczna, zależy od wielu czynników, takich jak wilgotność powietrza czy stopień zachmurzenia. W przeciwieństwie do niej piorun nie jest złudzeniem optycznym, ale jak najbardziej "namacalnym" zjawiskiem, którego nie da się przeoczyć.

Może cię zainteresować: Czy w aucie jest bezpiecznie podczas burzy? Co jeśli w auto uderzy piorun?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | pioruny | burza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy