Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 0:19

06:45 15:54

14:38 23:50

4°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 1°C
  • Ciśnienie 1036 hPa
  • Wiatr ESE 13 km/h
30
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
71% normy
pm 10
41% normy
Jutro 6°C -1°C
Poniedziałek 6°C -2°C

To one zwiastują złą pogodę. Pięć chmur, które warto znać

Wyglądasz przez okno, widzisz zachmurzone niebo i zastanawiasz się, czy wkrótce spadnie deszcz? Zastanawiałeś się, czym różni się altostratus od nimbostratusa? Sprawdź, jak wyglądają chmury, które niosą ze sobą kiepską pogodę i dowiedz się, czego konkretnie można się po nich spodziewać.

Obecnie dzięki serwisom meteorologicznym jesteśmy w stanie dość dokładne określić, jakiej pogody możemy spodziewać się w najbliższym czasie. Aktualne prognozy pogody zapewniają nam wyspecjalizowane programy, takie jak aktualizowana co 30 minut darmowa aplikacja Pogoda Interia, dostępna w Google Play lub App Store.

Reklama

Mimo wszystko może się zdarzyć, że akurat nie mamy dostępu do internetu lub z innych powodów nie możemy akurat skorzystać ze specjalnych serwisów. W takich sytuacjach warto poznać oznaki zmieniającej się pogody. Z pewnością dobrze jest wiedzieć, po których chmurach można spodziewać się deszczu.

Pięć chmur, po których można spodziewać się deszczu

Najważniejszą regułą, jaką warto przyswoić jest ta, że chmury zazwyczaj już samym wyglądem mogą zdradzać swoją rolę. Jeśli więc są gęste, ciemne i sprawiają "złowrogie" wrażenie, to zazwyczaj przynoszą właśnie taką pogodę. Kiedy zaś są lekkie, jasne i małe, a do tego znajdują się wysoko na niebie, to raczej nie powinny nas niepokoić. W poniższym zestawieniu znalazła się też chmura, której pojawienie się nigdy nie wróży niczego dobrego. Prezentujemy pięć rodzajów chmur, którym często towarzyszą opady deszczu.

1. Stratus

Jest to niska chmura warstwowa, która zdaje się rozciągać tuż nad gruntem. Z wyglądu przypomina kołdrę rozpiętą na wysokości kilkuset metrów. W ciągu dnia stratusy odcinają dopływ promieni słonecznych, powodując ochłodzenie. Często towarzyszy im mżawka i niewielkie opady deszczu. Z reguły nie są one zbyt intensywne.

Zobacz też: Burze z gradem w Polsce. IMGW ostrzega

2. Altostratus

Chmura średnia warstwowa, przeważnie szara lub niebieskawa, z wyglądu przypominająca zasłonę. Często jest w stanie zakryć Słońce i Księżyc. Jej pojawienie się z reguły jest zapowiedzią pojawienia się ciepłego frontu, co oznacza między innymi opady deszczu. Tak jak stratus, może powodować niewielkie, niezbyt dokuczliwe mżawki.

3. Nimbostratus

Ona nie pozostawia wątpliwości co do swojej "funkcji": ta chmura warstwowo-deszczowa ma ciemnoszary kolor i całkowicie przesłania Słońce. Powoduje długotrwałe opady deszczu, a w chłodniejszych porach roku również opady śniegu. Nimbostratus często łączy się z altostratusem, sprawiając że rozciąga się nad znacznym obszarem.

Sprawdź: Pogoda na żywo: Co się teraz dzieje nad Polską? Śledź to na mapach!

4. Stratocumulus

W niniejszym zestawieniu ta chmura kłębiasto-warstwowa jest prawdopodobnie "najłagodniejsza". Występuje w postaci ławicy szarych, pofalowanych chmur, tworząc rodzaj dziurawej kołdry pokrywającej niebo. W przeciwieństwie do stratusa rzadziej powoduje opady deszczu. Jeśli już one wystąpią, to często w postaci lekkiej mżawki.

5. Cumulonimbus

To jedna z najsłynniejszych (lub raczej niesławnych) chmur. Jej złowrogi, wręcz przytłaczający wygląd sprawia, że instynktownie trzeba się mieć przed nią na baczności. Ta chmura kłębiasta deszczowa przypomina gigantyczne kowadło lub grzyb, rozciągnięty pionowo na nawet kilkanaście kilometrów. Z reguły ma płaską górę i postrzępioną podstawę. Pojawienie się cumulonimbusa często oznacza gwałtowne burze i intensywne opady deszczu, również z gradem. Widząc tę chmurę zawsze trzeba się mieć na baczności.

Może Cię zainteresować: Dlaczego chmury przybierają najróżniejsze barwy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: chmura | pogoda | deszcz | burza | deszcze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama