Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 11:35

05:38 17:48

06:40 17:02

14°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna 16°C
  • Ciśnienie 1015 hPa
  • Wiatr W 11 km/h
42
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
100% normy
pm 10
63% normy
Jutro 12°C 5°C
Środa 14°C 8°C

Zatrważające prognozy dla Polski. Burze śnieżne i alarmujący wiatr

Pogoda w ostatnich tygodniach nas nie rozpieszcza. Negatywne warunki biometeorologiczne, gołoledź, wiatr, a teraz burze śnieżne i wysoki stan wód. Na co trzeba przygotować się w nadchodzących dniach? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące prognozy pogody w najbliższym czasie.

Niedawno publikowane prognozy zapowiadały przede wszystkim opady marznącego deszczu. Ostrzegały też przed rosnącym poziomem wód w rzekach na Dolnym Śląsku. Zmiany pogody są jednak dynamiczne i aktualnie mieszkańcy Polski będą musieli zmierzyć się również z obfitymi opadami śniegu oraz porywistym wiatrem.

Wspomniane informacje na temat warunków pogodowych można odczytać z danych opublikowanych przez IMGW-PIB. Znajdują się w mapach dynamicznych, stale uaktualnianych przez meteorologów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W których regionach Polski będą najbardziej odczuwalne trudne warunki pogodowe?

Reklama

IMGW ostrzega o pogodzie – na co się przygotować?

Mapa dynamiczna IMGW alarmuje o stanach alarmowych 1. stopnia. Dotyczą silnego wiatru oraz intensywnych opadów śniegu. Ponadto IMGW prognozuje zagrożenie gołoledzią, która ma w najbliższych dniach utrudniać poruszanie się po drogach w praktycznie całym kraju.

Trzeba też uważać na prognozowany, gwałtowny wzrost poziomu wód w rzekach, zlewniach i przy wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Gwałtowne zmiany pogody mają również negatywny wpływ na warunki biometeorologiczne.

Czytaj również: Pogoda godzina po godzinie. Prognoza szczegółowa

Porywisty wiatr – trudne warunki pogodowe

Silny wiatr zadmie na linii wybrzeża Morza Bałtyckiego, od powiatu Świnoujście, przez powiat koszaliński po powiat gdański. Pojawi się też przy granicy z Czechami na terenie od powiatu lwóweckiego do kłodzkiego. Zawieje również na obszarze sąsiadującym ze Słowacją, od powiatu cieszyńskiego po nowotarski. Ostrzeżenie meteo obowiązuje od 30.01 do 31.01.

Czytaj również: Pogoda na 45 dni długoterminowa

Śnieg sprawi wiele kłopotów – gdzie ogłoszono stany alarmowe?

W częściach Polski, które są położone we wspomnianych okolicach Czech i Słowacji wystąpią obfite opady śniegu. IMGW wydało ostrzeżenie meteo, prognozujące ich intensywność, zaliczającą się do 1. stopnia zagrożenia. Ma spaść nawet do 15-20 centymetrów śniegu, a stan alarmowy utrzymać się do godz. 03.00 na Dolnym Śląsku i do godz. 10.00 31.01 w pozostałych częściach kraju.

Alert IMGW – meteorolodzy prognozują wysoki stan wód i przekroczenie stanów ostrzegawczych

Meteorolodzy z IMGW zwracają również uwagę na wysoki stan wód. Prognozują, że na rzece Widawa, na odcinku od Namysłowa do ujścia do Odry, nastąpi wezbranie wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, zaliczające się do 2. stopnia zagrożenia. Taka sama prognoza dotyczy też:

  • zlewni Pilicy do Zb. Sulejów w woj. świętokrzyskim;
  • zlewni Liwiec i rzeki BUG w woj. mazowieckim;
  • zlewni Górna Narew i Biebrza w woj. podlaskim.

Uważać muszą mieszkańcy wybrzeża Morza Bałtyckiego, również Zatoki Puckiej i Gdańskiej. To właśnie tych obszarów dotyczy prognozowane zagrożenie 1. stopnia odnoszące się do gwałtownych wzrostów stanów wody. Okres obowiązywania zarówno ostrzeżeń meteo, hydro, jak i prognoz w związku z podwyższonym stanem wody obejmuje daty od 30.01 godz. 06.00 rano do 02.02 do godz. 06.00 rano. 

Czytaj również: Pogoda na weekend 

Burze śnieżne – załamanie pogody w Polsce

Gwałtowne zmiany pogodowe w Polsce są spowodowane głębokim niżem, którego centrum znajduje się nad północnym Bałtykiem. Rano 30.01 śnieżyca rozpoczęła się w Finlandii, w trakcie dnia przekroczyła granicę Republik Bałtyckich, a następnie dotarła do centrum Polski. Przyniosła ze sobą nawet do 30-centymetrów śniegu.

Wraz z formowaniem się chmur kłębiastych, pojawią się śnieżyce konwekcyjne oraz burze śnieżne. Wystąpią na terenie od północnej przez centralną, do południowo-wschodniej części Polski. Intensywne opady śniegu utrzymają się prawdopodobnie przez kolejne 5 dni. Szukając aktualnych informacji, warto sprawdzić prognozy meteorologiczne  w praktycznej aplikacji: Pogoda Interia - pogoda i radar.

Czytaj również: 

Potężne uderzenie zimy! Dwucyfrowy mróz a do tego jeszcze to

Ceny ciepła. Będzie dodatkowe wsparcie, rząd przyjął projekt

Wszystko, czego nie wiesz o oponach zimowych

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | śnieżyce | gołoledź

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy