Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 16:55

04:27 20:55

21:24 03:07

20°C
  • Częściowo słonecznie
  • Odczuwalna 19°C
  • Ciśnienie 1010 hPa
  • Wiatr NW 32 km/h
8
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
19% normy
pm 10
15% normy
Jutro 16°C 12°C
Sobota 20°C 15°C

Potężne uderzenie zimy! Dwucyfrowy mróz a do tego jeszcze to

W ostatnich dniach pojawiły się nowe przewidywania synoptyków dotyczące nadchodzących warunków pogodowych. Pomimo tego, że luty 2023 zapowiada się na nieco cieplejszy miesiąc w porównaniu z ubiegłorocznym, to warto przygotować się na znaczne ochłodzenie.

W grudniu i styczniu temperatury nas rozpieszczały. Po mroźnym początku grudnia nastąpiło mocne ocieplenie. Efektem był najcieplejszy od wielu lat Sylwester. Termometry na Okęciu pokazały 18,9°C. IMGW poinformowało również o temperaturze 18,7°C w Głuchołazach, w województwie opolskim.

Od Nowego Roku temperatury utrzymują się na stosunkowo wysokim poziomie. Niektórzy się z tego cieszą, ale i wiele osób narzeka na ten stan rzeczy. Mowa tutaj szczególnie o osobach, które uprawiają sporty zimowe i nastawiły się na szusowanie w styczniu po miękkich od śnieżnego puchu stokach. Jednak zima ma wrócić i to niedługo.

Reklama

Niskie temperatury nadejdą z Rosji i znad Atlantyku

Do czwartku - 26.01.23 r. Polska pozostanie pod wpływem klina wyżu znad Rosji. Z kolei już następnego dnia - w piątek 27.01.23 r. nad Polskę nadejdzie kolejny wyż, ale tym razem znad Atlantyku. Są to informacje przedstawione na początku tego tygodnia przez IMGW-PIB.

Czytaj również: Potężny atak zimy już dziś. Śnieżyce mogą paraliżować ruch na drogach

Zmiany pogodowe mają wpływ nie tylko na niższe temperatury, które czekają nas w lutym. W ostatnich dniach występują też niekorzystne warunki biometeorologiczne. Jak podaje IMGW, aktualna pogoda może negatywnie wpływać na organizm człowieka. Jest to związane m.in. dużym zachmurzeniem i niedoborem wystarczającej ilości bodźców świetlnych.

Kiedy będą śnieżyce i ile śniegu ma spaść?

Jak podało IMGW, wysokość pokrywy śnieżnej w górach wyniosła ponad 130 cm. W samym Zakopanem przybyło ok. 19 cm śniegu, a wysokość pokrywy wyniosła 43 centymetry. Polska wciąż jest pod wpływem niżu, który przyniósł ze sobą obfite opady.

Czytaj również: Potworne mrozy nękają wschód. Padł rekord najniższej temperatury w historii. Nawet -53 stopnie

Atak śnieżycy zapowiadano na 20 stycznia, w piątek. W wielu przypadkach ta prognoza się sprawdziła. Gdzieniegdzie spadło nawet do 10, 15, a nawet 30 centymetrów śniegu. Temperatury minimalne sięgały -7°C w obszarach podgórskich i do 0°C na wschodnim krańcu kraju oraz +2°C na zachodzie. Warto jednak zaznaczyć, że po odejściu niżu znad Rosji, nie są przewidywane śnieżyce. 

Ochłodzenie ma zacząć się dopiero na początku lutego, a konkretnie od 09.02 - czwartku. Wtedy przyjdzie ochłodzenie, a wraz z nim opady śniegu. Szacuje się, że temperatury mogą spaść nawet do poziomu -10°C. Od śniegu ma spaść znacznie więcej deszczu.

Prognoza zagrożeń meteorologicznych – IMGW ostrzega przed gołoledzią i wysokim stanem wód

Z ostatnich informacji przesłanych przez IMGW-PIB możemy się dowiedzieć, że w nadchodzących dniach na drogach będzie powstawać się marznący deszcz - potocznie nazywany gołoledzią. Największe prawdopodobieństwo (80%) pojawienia się gołoledzi dotyczy terenów od północno-centralnej do północno-zachodniej części Polski. Mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się gołoledzi dotyczy wschodniej części kraju.

Czytaj również: Prognoza długoterminowa (na 25 dni), Polska

IMGW wydało też ostrzeżenie hydro. Dotyczy ono południowo-zachodniej Polski. Przede wszystkim rzek i akwenów znajdujących się na Dolnym Śląsku, w okolicach Wrocławia i Opola. Wydano tam ostrzeżenie o 95% prawdopodobieństwie wystąpienia 2. poziomu zagrożenia. Stan hydrologiczny osiągnął stan ostrzegawczy m.in. w stacji hydrologicznej w Krzywej Górze na rzece Budkowiczance.

Czytaj również: 

Ceny ciepła. Będzie dodatkowe wsparcie, rząd przyjął projekt

Jedna trzecia firm wytwarzających ciepło podniosła ceny o ponad 40 proc.

Wszystko, czego nie wiesz o oponach zimowych

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | gołoledź | Pogoda Interia | prognoza pogody
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Przejdź na