Wiosna zamiast zimy? Synoptycy nie mają wątpliwości. Pogoda na ferie 2023
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował wstępne modele prognoz na najbliższe miesiące. To dobra informacja dla wszystkich, którzy chcą wcześniej zaplanować zimowy wypoczynek. Wszystko wskazuje na to, że pogoda na ferie zimowe 2023 nie powinna zaskoczyć niczym szczególnym, gdyż temperatura i suma opadów będzie mieściła się w normie wieloletniej. Na co trzeba się przygotować w najbliższym miesiącach pod kątem pogody? Oto prognoza na styczeń i luty.
Jaka wygląda prognoza pogody na zimę 2023? Odpowiedź na to pytanie interesuje osoby, które chcą wiedzieć, czy czeka nas rekordowo mroźna pora roku. Wiele pytań o to, jaka będzie zima w tym roku, wynika również z tego, że wielu z nas chce już teraz zaplanować ferie zimowe 2023.
Z pomocą przychodzi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który opublikował wstępne modele prognoz na najbliższe trzy miesiące. Długoterminowa prognoza pogody na ferie zimowe 2023 wskazuje, że nie powinniśmy oczekiwać zbyt wielu opadów śniegu i siarczystych mrozów. Zamiast białego puchu i niskich temperatur będzie pochmurnie i dość ciepło jak na tę porę roku.
Pogoda na ferie 2023 w styczniu może wielu z nas rozczarować. Według prognoz IMGW średnia temperatura powietrza w tym miesiącu w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Z danych wynika również, że śnieg w styczniu 2023 nie będzie zbyt częstym zjawiskiem. Jedynie w północnej części kraju należy spodziewać się bardziej intensywnych opadów deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Dotyczy to m.in. Szczecina, Olsztyna, Suwałk, Koszalina, Torunia oraz Gdańska.
Synoptycy przewidują, że nawet jeśli spadnie śnieg, to nie utrzyma się zbyt długo, bo temperatura w ciągu dnia będzie na ogół przekraczała 0 stopni. Najzimniej będzie na Podlasiu. Tam przez większą część stycznia 2023 termometry będą wskazywać -4 st. C. Najcieplej za to będzie w Szczecinie i we Wrocławiu, gdzie można spodziewać się około 2 st. C. Taka pogoda na ferie zimowe 2023 w styczniu sprawi, że przez większość wolnego czasu będziemy mogli pomarzyć o zimowym szaleństwie na nartach i sankach.
Pogoda w lutym na ferie zimowe 2023 również nie powinna nas niczym zaskoczyć. Drugi miesiąc roku nie przyniesie wielkiego ochłodzenia, choć momentami, zwłaszcza na Suwalszczyźnie i w okolicach Zakopanego, słupki termometrów mogą wahać się w okolicach -4 st. C. Poza tym średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i suma miesięcznych opadów atmosferycznych na terenie całego kraju powinny kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Warto również wiedzieć, że przez większość lutego synoptycy zapowiadają opady deszczu i deszczu ze śniegiem.
Należy podkreślić, że mimo specjalistycznego sprzętu, który pomaga dokonywać skomplikowanych obliczeń i wiedzy na temat zjawisk pogodowych, synoptycy nie mogą w stu procentach przewidzieć, co wydarzy się pogodzie. Prognozy przygotowywane z takim wyprzedzeniem należy traktować jedynie jako orientacyjne i eksperymentalne.
Zobacz też:
Dla spragnionych kontaktu z naturą. Pomysły na weekendowy wypoczynek w Małopolsce
Ferie zimowe 2023. Kto najdłużej musi czekać na przerwę od nauki?
5 ciekawych miejsc na ferie zimowe 2023 z dziećmi. Tam nie będzie nudno