Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 8:55

05:31 17:53

07:19 21:24

12°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 12°C
  • Ciśnienie 1008 hPa
  • Wiatr S 11 km/h
44
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
105% normy
pm 10
70% normy
Jutro 18°C 7°C
Sobota 14°C 5°C

Dla spragnionych kontaktu z naturą. Pomysły na weekendowy wypoczynek w Małopolsce

Małopolska jest piękną i wciąż nieodkrytą krainą. Największą uwagę turystów, ale i mieszkańców tego regionu, przyciąga Kraków i Wieliczka. Tymczasem województwo ma znacznie więcej do zaoferowania: malownicze pagórki, rozbudowane ścieżki rowerowe wiodące przez małopolskie wsie i miasteczka czy piękne jeziora odbijające w taflach szczyty gór.

Odpoczynek na łonie natury ma mnóstwo zalet. Aktywność w terenie prowokuje nas do wysiłku fizycznego, dzięki czemu poprawimy swoją wydolności i odporność. Przebywanie na słońcu pozwala także naturalnie przyswajać witaminę D, której tak brakuje naszej populacji ze względu na położenie geograficzne. Spacery w słoneczne dni są szczególnie ważne jesienią i zimą, kiedy większość czasu spędzamy w domach. Dzięki temu poprawimy także nasze samopoczucie i wzmocnimy układ immunologiczny.  Robienie sobie krótkich wypadów za miasto ma również ogromne znaczenie dla naszego zmęczonego siedzącym trybem życia układu ruchu. Po takiej wycieczce będziemy się czuli jak nowo narodzeni!

Reklama

Idealnym miejscem na wypoczynek na świeżym powietrzu jest Małopolska. Jej uroki można odkrywać nie tylko latem i wiosną, ale także w chłodniejsze miesiące. - Fundusze Europejskie pozwoliły na realizację wielu inwestycji, dzięki którym oferta turystyczna Małopolski jest tak bogata i konkurencyjna. Stale przybywa nowych stacji narciarskich, a starsze obiekty poddawane są modernizacji. Prawdziwy renesans przeżywają w ostatnim czasie ośrodki narciarstwa biegowego, które są przebudowywane i dostosowywane do przyjęcia amatorów tego zimowego sportu - podkreśla Łukasz Smółka Wicemarszałek Małopolski.

Wieża w Krynicy-Zdroju

W Krynicy-Zdroju można poczuć się jak na szczycie świata. Dlaczego? Przecież nie ma tam wysokich szczytów - Krynicę-Zdrój otaczają niskie góry Beskidu Sądeckiego. Ale to właśnie tam, w koronach drzew, znajduje się drewniana wieża o unikatowej na skalę europejską konstrukcji, z której roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama: na miasteczko, pasmo Jaworzyny Krynickiej oraz Beskid Sądecki.

Wieża, powstała dzięki unijnej dotacji, mieści się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena, dlatego warto się tam wybrać również zimą. Zanim dotrzemy na szczyt, przebędziemy kilometrową trasę pełną pięknych widoków i przystanków edukacyjnych. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych, wystarczy wspomnieć o mierzącej aż 60 metrów długości zjeżdżalni!

Malownicze ścieżki - nie tylko rowerowe

Warto również wybrać się w okolice Limanowej. To niewielkie małopolskie miasteczko łączy niezwykłą architekturę z malowniczą okolicą. Zimą można wziąć ze sobą narty biegowe, latem najlepiej zrobić sobie wypad rowerowy. Dzięki dotacji z Unii Europejskiej zrealizowano tam projekt rozbudowy szlaków wielofunkcyjnych wokół góry Mogielica i szlaków łącznikowych w gminach Limanowa, Słopnice, Kamienica oraz mieście Limanowa. Trasy te są połączone z główną ścieżką rowerową trasy VeloDunajec. Pojawiło się tam oznakowanie, kosze na śmieci, parkingi dla rowerów, ławki, stoły, wiaty, ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, czyli wszystko to, czego potrzebujemy do udanej wycieczki rowerowej, a zimą - narciarsko-biegowej. Szlaki projektowane są w taki sposób, by zminimalizować konieczność objazdów i wysiłku do pokonania tej trasy. Dzięki temu wycieczka jest przyjemna dla wszystkich: tych z lepszą kondycją, i tych ze słabszą.

Ścieżki w okolicach Limanowej poprowadzone są przez obszary niezwykle atrakcyjne przyrodniczo i miejsca o dużym potencjale turystycznym, a w dodatku zaczynają się i kończą przy przystankach komunikacji zbiorowej, w punktach węzłowych komunikacyjnych i przy obiektach turystycznych, dzięki czemu bez trudu tam dotrzemy, a po wycieczce - wrócimy do domu.  

Ryterski Raj - zimowe atrakcje

Sezon zimowy warto rozpocząć wypadem do urokliwej gminy Rytro, gdzie mieści się niezwykły obiekt turystyczno-rekreacyjny. Z pomocą Funduszy Europejskich powstały tutaj m.in. rolkowisko-lodowisko, wielofunkcyjne boisko sportowe, strefa malucha, strefa wspinaczkowa. Zimą w tym miejscu można poszusować na zaśnieżonym stoku oraz pojeździć na łyżwach. Latem z kolei skorzystać można z kortów tenisowych, zewnętrznej i wewnętrznej siłowni, wielofunkcyjnego boiska sportowego, a także rolkowiska czy ścianki wspinaczkowej. Na terenie ośrodka znajduje się również strefa malucha, przeznaczona dla najmłodszych turystów. Obecnie trwa modernizacja i rozbudowa obiektu, dzięki czemu już wkrótce stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny i nowoczesny.

Z widokiem na jezioro

Szczyty gór i średniowieczne zamki odbijające się w tafli jeziora - trudno wyobrazić sobie piękniejszy widok. Czeka on na nas nad Jeziorem Czorsztyńskim. W tym miejscu nie sposób się nudzić, a dzięki unijnej dotacji poprawiła się infrastruktura do wypoczynku. Latem możemy zażyć orzeźwiającej kąpieli i wybrać się na wycieczkę rowerową wzdłuż brzegu jeziora, a zimą - przebiec się na nartach.

Równie przyjemnie czas spędzimy w okolicach zbiornika Klimkówka, gdzie europejskie środki pomogły w powstaniu infrastruktury turystycznej: ścieżka zdrowia w Parku Rekreacji Rodzinnej na Magurze Małastowskiej z platformą widokową i placem zabaw, ponad siedmiokilometrowa ścieżka narciarstwa biegowego Magura Małastowska-Krzywa oraz Centrum Narciarstwa Biegowego i Rekreacji Rodzinnej w Krzywej z zadaszoną sceną, altanami i boiskiem.

Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w ramach działań współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
 

Prezentacja partnera


materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy