Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 9:07

06:31 18:22

01:00 17:05

17°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna 16°C
  • Ciśnienie 1001 hPa
  • Wiatr SW 18 km/h
7
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
17% normy
pm 10
11% normy
Jutro 19°C 7°C
Niedziela 14°C 5°C

Skąd się bierze kolor nieba? Wiele zależy od fali

Podczas słonecznej, bezchmurnej pogody możemy podziwiać piękne, błękitne niebo. Dlaczego jednak jest ono niebieskie? Skąd bierze się ta barwa? Okazuje się, że zależy to od wielu czynników, w tym składu ziemskiej atmosfery. Oprócz tego błękit nie wszędzie jest równie intensywny i czasem blaknie. Wieczorem i rano niebo nabiera z kolei pięknych, intensywnych barw. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje i z czego to wynika.

Chociaż światło słoneczne zdaje się mieć białą barwę, to w rzeczywistości stanowi zbiór wielu kolorów - takich samych jak te widoczne wtedy, kiedy pojawia się tęcza. Rodzaj koloru zależy od długości fali świetlnej: najdłuższe są fale czerwone. Niebieskie i fioletowe są znacznie krótsze.

Kolor nieba budzi twój niepokój? Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Reklama

Kiedy promienie słoneczne docierają do Ziemi, światło jest rozpraszane przez cząsteczki atomów, z których składa się atmosfera naszej planety. Są to głównie azot i tlen. Cząsteczki atomów tych pierwiastków mają znacznie mniejszą średnicę niż długość fali światła, przez co rozpraszają je we wszystkich kierunkach. To zjawisko nazywa się rozpraszaniem Rayleigha (od nazwiska odkrywcy zjawiska, Lorda Rayleigha).

Błękit zamiast czerni

Gdyby światło nie było rozpraszane przez atmosferę Ziemi, to zamiast niebieskiego, widzielibyśmy czarne niebo. Ponieważ niebieskie światło ma jedną z mniejszych długości fali, to zostaje przez atmosferę rozproszone najsilniej. Dlatego też do ludzkich oczu dociera najwięcej tej barwy.

Teoretycznie jednak niebo powinno mieć kolor fioletowy, ponieważ ten kolor jest rozpraszany jeszcze mocniej niż błękit. Jednak fioletu nie ma zbyt wiele w barwie światła słonecznego, a ponadto ludzkie oczy są znacznie bardziej wrażliwe na kolor niebieski.

Skoro wiadomo już, skąd się bierze barwa nieba, to dlaczego nie jesteśmy w stanie widzieć gwiazd w ciągu dnia? Dzieje się tak dlatego, że kolor niebieski jest wystarczająco jasny, żeby przyćmić blask wszystkich gwiazd, które widać w nocy.

Nie wszędzie taki sam błękit

Uważny obserwator może dostrzec, że błękit nieba blaknie w miarę zbliżania się do linii horyzontu. Dzieje się tak, ponieważ tam światło musi pokonać dłuższą drogę przez atmosferę.

Sprawdź też: To one zwiastują złą pogodę. Pięć chmur, które warto znać

Światło ulega wtedy większemu rozproszeniu, więc zmniejsza się ilość barwy niebieskiej. Błękit jest bardziej wyblakły a rośnie ilość białego światła.

Kolory wschodu i zachodu

Podczas wschodu i zachodu słońca niebo nabiera jednak wyjątkowej, intensywnej barwy czerwono-pomarańczowej. Wówczas fala światła przedziera się przez gęstsze, położone niżej warstwy ziemskiej atmosfery.

Czytaj: "Jakby niebo płonęło". Niesamowite zjawisko nad Polską. Zobacz, jak wyglądało

Podczas przechodzenia przez gęstszą atmosferę światło zielone i niebieskie, składające się na błękitną barwę w środku dnia, rozprasza się wcześniej i nie dociera do ludzkiego oka. To przedzieranie się przez atmosferę "przetrwa" światło o większej długości fali. Jest to właśnie światło pomarańczowe i czerwone. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: niebo | Ziemia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy