Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 4:55

05:37 19:34

09:47 03:06

4°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 6°C
  • Ciśnienie 1012 hPa
  • Wiatr N 2 km/h
6
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
15% normy
pm 10
9% normy
Jutro 12°C 3°C
Środa 10°C 2°C

Potworne mrozy nękają wschód. Padł rekord najniższej temperatury w historii. Nawet –53 stopnie

Rekordowe mrozy uderzyły w Azję. W najbardziej oddalonym na północ miejscu w Chinach termometry wskazały najniższy poziom w historii pomiarów. W miejscowości Mohe zmierzono aż –53 stopnie Celsjusza. Z kolei w Korei Południowej śnieg i wiatr zakłócają transport lotniczy. Podobnie jest w Japonii, gdzie spodziewane są najniższe temperatury od dziesięciu lat.

Zima w Chinach. Padł rekord najniższej temperatury w Mohe

W poprzednim tygodniu władze meteorologiczne w Chinach wydały ostrzeżenia o nadciągających mrozach i zimnych wiatrach. Agencja informacyjna Xinhua poinformowała, że w Mongolii Wewnętrznej i prowincji Heilongjiang zarejestrowano w ostatnich dniach lokalne rekordy zimna.

W mieście Mohe, które znane jest jako „północny biegun Chin”, termometry wskazały -53 st. C. Ostatni rekord najniższej temperatury padł w tym mieście w 1969 r., kiedy zmierzono -52,3 st. C. Warto zaznaczyć, że ten pomiar nie jest rekordem zimna dla całych Chin. Ten wynosi -58 st. C i został odnotowany w grudniu 2009 roku w mieście Genhe w Mongolii Wewnętrznej.

Reklama

Rekordowe mrozy w Chinach. Obraz najzimniejszego miasta Mohe

Uważa się, że Mohe jest najzimniejszym miejscem w Chinach. Okres zimowy trwa tam nawet dziewięć miesięcy. Przez zaledwie 90 dni w ciągu roku nie odnotowuje się mrozów. W styczniu średnia temperatura w Mohe wynosi -15 st. C., dlatego spadek do ponad - 50 st. C., który utrzymuje się od kilku dni, meteorolodzy z Chin określają jako nienaturalny i bezprecedensowy.

W mediach społecznościowych mieszkańcy Mohe pokazują, jak w kilka sekund po wyjściu z domu ich kończyny drętwieją od zimna. Na krótkich filmach można także zobaczyć obraz zamarzniętego miasta.

Nie tylko Chiny. Korea Południowa i Japonia walczą z zimą i mrozem

Fala arktycznych mrozów w Azji dotknęła również Japonię. Zimny front atmosferyczny i układy niskiego ciśnienia sprawiły, że od wtorku w całym kraju padał śnieg i wiał silny wiatr, a temperatura spadła poniżej zera. Szczególnie gwałtowne śnieżyce nawiedziły zachodnie wybrzeże kraju. Tylko między wtorek a środą w niektórych regionach spadło tam ponad 90 centymetrów śniegu.

Japońskie władze podają, że w wyniku gwałtownych zjawisk atmosferycznych zmarła co najmniej jedna osoba. Linie lotnicze w Japonii odwołały około 300 lotów, a miejscami wstrzymany został również ruch kolejowy. W miejscowości Kioto - na zachodzie kraju - około 3 tys. osób utknęło na stacjach kolejowych. Niektórzy pasażerowie spędzili noc na dworcu.

Ze skutkami mroźnej zimy walczą też mieszkańcy Korei Południowej. W stolicy tej kraju - Seulu odnotowano -16 st. C, a w powiecie Cheorwon na północy kraju -25,5 st. C. Temperaturę poniżej zera odnotowano nawet na największej wyspie Korei Południowej - Czedżu, gdzie z powodu intensywnych opadów śniegu i silnego wiatru odwołano 466 lotów krajowych i 10 zagranicznych.

Zobacz też:

Możesz kupić tańszy węgiel. Trwa nowy nabór wniosków. Co trzeba zrobić?

Przełom w pogodzie? Synoptycy nie mają wątpliwości. Prognoza długoterminowa

Nowe zasady dopłat do ogrzewania w 2023 roku. Ty też możesz skorzystać?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | zima | Chiny | Japonia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama