Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 21:46

04:47 20:37

22:29 09:53

20°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 19°C
  • Ciśnienie 1012 hPa
  • Wiatr NNW 7 km/h
10
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
25% normy
pm 10
14% normy
Jutro 26°C 14°C
Sobota 30°C 20°C

Pogoda latem nie będzie się hamować. Potem zdecydowana zmiana

Pogoda będzie upalna nie tylko w lipcu, ale też w sierpniu. Kolejny miesiąc będzie cieplejszy niż zwykle, tak jak wrzesień. Potem jednak nadejdzie prawdziwa jesień, z wieloma deszczowymi dniami. Poznaj długoterminową prognozę pogody IMGW na najbliższe miesiące i dowiedz się, czego się spodziewać w tym czasie.

Pojawiła się nowa eksperymentalna prognoza na cztery kolejne miesiące, przygotowana przez ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W porównaniu z wcześniejszymi prognozami długoterminowymi nie ma większych zmian, jeśli chodzi o letnie miesiące. Nie unikniemy gorących tygodni.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Reklama

Pogoda na lato pełna upałów

Obecnie Polskę zalewa fala upałów, a także bardzo silnych burz. To może dać nam przedsmak tego, jak będzie wyglądało tegoroczne lato również w sierpniu. Opublikowana przez Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW najnowsza prognoza na okres od sierpnia do listopada wskazuje na temperatury przekraczające średnią w całym kraju. Jesień z kolei zapowiada się na bardzo mokrą.

Wcześniejsze prognozy wskazywały, że lipiec będzie cieplejszy niż zwykle. Choć początek miesiąca okazał się stosunkowo chłodny, to już teraz mamy do czynienia z upałami, które w środę mogą sięgać nawet 36 stopni Celsjusza. Fala upałów może potrwać do przyszłego tygodnia, a po niej mogą nadejść kolejne.

Druga połowa tego letniego miesiąca może być wyraźnie cieplejsza, więc ostatecznie może się okazać, że lipiec faktycznie będzie cieplejszy od średniej z lat 1991-2020 i wcześniejsze prognozy się potwierdzą. Sierpień także powinien być gorący.

Najnowsze wyniki dla sierpnia wskazują na temperatury wyższe od średniej wieloletniej w całej Polsce, więc trzeba się wtedy spodziewać upalnych dni. Termometry wielokrotnie mogą wskazywać wartości przekraczające 30 stopni Celsjusza.

Jednocześnie suma opadów będzie typowa dla sierpnia, więc susza raczej nam nie grozi. Może być całkiem sporo deszczowych dni, a także burz, które lokalnie mogą nieść grad i silny wiatr.

Lato również we wrześniu

Nie tylko sierpień, lecz również wrzesień może być cieplejszy od średniej z lat 1991-2020, w dodatku we wszystkich województwach. Będzie wiele ciepłych dni, z temperaturami znacznie przekraczającymi poziom 20 stopni Celsjusza.

Mimo wszystko upały raczej odpuszczą, choć miejscami może być bardzo ciepło, zwłaszcza na początku miesiąca. Deszczu we wrześniu również nie zabraknie, ponieważ w tym miesiącu suma opadów będzie typowa dla tego miesiąca, w dodatku w całej Polsce.

Prognoza pogody na październik: Prawdziwa jesień

Wyraźną zmianę warunków odczujemy natomiast w październiku. Pogoda w tym miesiącu będzie jesienna, z temperaturami typowymi dla tego okresu. Definitywnie pożegnamy się wtedy z latem i powitamy jesień.

Październik zapowiada się na zdecydowanie mokry: w całej Polsce suma opadów będzie wyższa od średniej wieloletniej. W połączeniu z typowymi dla tego okresu temperaturami oznacza to więcej chłodniejszych i mokrych dni, typowych dla jesieni.

Pogoda w listopadzie będzie mokra

Jesienna aura rozciągnie się również na listopad. Także ten miesiąc zapowiada się na znacznie bardziej mokry od średniej z lat 1991-2020. Musimy się pogodzić z wieloma deszczowymi dniami i typowymi dla listopada temperaturami. Niewykluczone jest, że do naszego kraju wróci wtedy "złota polska jesień".

Jesienne płaszcz i parasol na pewno się wtedy przydadzą. Wiele mokrych dni wystąpi w całej Polsce.

Eksperci z IMGW podkreślają, że nawet mimo użycia najnowocześniejszej technologii tego typu prognozy długoterminowe wciąż są obarczone dużym ryzykiem bęłdu. Kolejne modele pogodowe mogą się zdecydowanie różnić od obecnych. Warto na bieżąco śledzić najnowsze doniesienia pogodowe.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | prognoza pogody | IMGW | lato | jesień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy