Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 12:01

04:34 20:49

16:29 00:18

31°C
  • Przeważnie słonecznie
  • Odczuwalna 33°C
  • Ciśnienie 1013 hPa
  • Wiatr ESE 26 km/h
24
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
57% normy
pm 10
32% normy
Jutro 29°C 18°C
Czwartek 28°C 16°C

Gwałtowne burze i potężny upał. Mocna zmiana w pogodzie

Czeka nas bardzo ciężki dzień. Cała Polska zakryta jest ostrzeżeniami dotyczącymi upałów lub bardzo silnych burz. Miejscami wystąpią gwałtowne nawałnice i wichury, a lokalnie mogą się nawet pojawić trąby powietrzne. To wszystko przy temperaturach sięgających nawet 36 stopni Celsjusza. Synoptycy wydali alerty wszystkich trzech stopni. Sprawdź prognozę pogody na środę.

Pogoda w środę będzie bardzo niebezpieczna z wielu powodów - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Specjaliści wydali alerty pierwszego, drugiego i trzeciego - najwyższego stopnia dla całego kraju.

Ta apka mówi, kiedy spadnie deszcz - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store

Reklama

Burze wywołują alert IMGW

Środa będzie drugim dniem fali upałów w Polsce. Mimo to pogoda będzie bardzo niespokojna, zwłaszcza na zachodzie kraju. Tam po południu i wieczorem prognozowane są najsilniejsze burze z potężnymi ulewami i lokalnym gradem. Miejscami może dochodzić do powodzi błyskawicznych.

Najgwałtowniejsze zjawiska spodziewane są w pasie od Pomorza Zachodniego poprzez Wielkopolskę po Dolny Śląsk. Możliwe, że miejscami pojawią się nawet trąby powietrzne - przestrzega IMGW. Czerwone ostrzeżenie trzeciego stopnia w związku z bardzo silnymi burzami wydano dla województw:

  • zachodniopomorskiego;
  • lubuskiego;
  • zachodniej części pomorskiego (powiaty: słupski, Słupski, lęborski, bytowski i człuchowski);
  • północno-zachodniej połowy wielkopolskiego;
  • północno-zachodniej części dolnośląskiego (powiaty: głogowski, polkowicki, lubiński, legnicki, bolesławiecki, zgorzelecki, lubański).

Te ostrzeżenia obowiązują w środę od godz. 14:00 do 22:00.

Gdzie jest burza w środę? Również bliżej centrum

Silne burze pojawią się też w innych miejscach kraju, choć przede wszystkim w zachodniej połowie. Burzowe ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia wydano w pasie ciągnącym się od Pomorza, przez Kujawy, Warmię, Wielkopolskę, ziemię łódzką po Opolszczyznę i Śląsk.

Pomarańczowe alerty drugiego stopnia obowiązują w centralnej części województw pomorskiego, zachodnią część kujawsko-pomorskiego, wschodnią część wielkopolskiego oraz resztę dolnośląskiego.

Alerty pierwszego stopnia obejmują z kolei wschodnie krańce województwa pomorskiego, zachodnią połowę warmińsko-mazurskiego, wschodnią część kujawsko-pomorskiego, powiat kolski w Wielkopolsce, zachodnią część mazowieckiego, całe województwo łódzkie, opolskie i większość śląskiego (bez powiatów południowych).

Podczas burz w wielu miejscach będzie mocno popada, lokalnie również grad. Na południu suma opadów może sięgnąć 25 mm, na zachodzie do 50 mm, a miejscami może nastąpić prawdziwe oberwanie chmury sięgające aż 80 mm. Niewykluczone są lokalne podtopienia.

Dużym zagrożeniem podczas burz będą też silny wiatr, a miejscami nawet wichury. IMGW ostrzega, że wiatr może osiągać prędkość do 90 km/h, a na zachodzie lokalnie do 120 km/h. W niektórych miejscach mogą wystąpić trąby powietrzne.

Pogoda upalna w całym kraju

Oprócz gwałtownych burz bardzo niebezpiecznym zjawiskiem będą też potężne upały, które zapanują w większości Polski.

Najchłodniej w ciągu dnia będzie na północnym zachodzie, jednak nawet tam będzie od 27 do 29 stopni Celsjusza. W reszcie kraju będzie upalnie: od 30 do 34 st. C, a miejscami na zachodzie termometry pokażą wartości sięgające nawet 36 stopni Celsjusza.

Większość Polski objęta jest ostrzeżeniami drugiego stopnia dotyczącymi upałów, które wydano dla terenów na wschodzie, centrum, południa i zachodu. Jedynie na północy alerty mają pierwszy stopień, a ostrzeżeń brakuje tylko lokalnie w województwie zachodniopomorskim i pomorskim.

Sprawdź też: Są szanse na 40 stopni Celsjusza w cieniu. Afrykańskie upały nad Polską

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy