Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 2:57

06:31 18:22

01:00 17:05

17°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 17°C
  • Ciśnienie 1000 hPa
  • Wiatr S 6 km/h
15
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
37% normy
pm 10
22% normy
Jutro 19°C 7°C
Niedziela 14°C 5°C

Niesamowite nagranie z satelity: Tysiące piorunów na Ziemi

Takiego filmu nie widzi się często. Opublikowano wykonane w kosmosie nagranie burz szalejących nad Europą, Afryką i Bliskim Wschodem. Obraz nakręcono z użyciem supernowoczesnych instrumentów, które pozwalają śledzić burze na Ziemi z odległości kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Europejski satelita jest w stanie wykryć i zarejestrować nawet pojedynczy piorun, trwający krócej niż mrugnięcie oka. Obejrzyj jedyne w swoim rodzaju nagrania burz, wykonane z dalekiej orbity ziemskiej przez satelitę Meteosat.

W poniedziałek europejska agencja pogodowa Eumetsat opublikowała pierwsze nagrania wykonane przez Meteosat - najbardziej zaawansowanego europejskiego satelitę pogodowego.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Reklama

Prawdziwie kosmiczna kamera

Znajdujący się na pokładzie statku moduł Lightning Imager zarejestrował burze szalejące nad Europą, Afryką i Bliskim Wschodem. Później wstępnie obrobione dane przesłał na Ziemię. Był to debiut urządzenia. Eumetsat misję prowadzi we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).

Zobacz: Wygląda zupełnie jak UFO. Ludzie często się mylą

Powstały jedyne w swoim rodzaju nagrania przedstawiające tysiące wyładowań atmosferycznych w naszej części świata. Ten kosmiczny instrument może zrewolucjonizować proces wykrywania i przewidywania intensywności burz w Europie i jej otoczeniu. Jedno z tych nagrań można obejrzeć poniżej:

Meteosat śledzi burze na Ziemi

Satelita Trzeciej Generacji Meteosat został wystrzelony na orbitę wokółziemską 13 grudnia 2022 roku. Pojazd znajduje się na orbicie geostacjonarnej nad Afryką równikową, w odległości 36 tysięcy kilometrów od Ziemi. Na pokładzie przenosi najnowsze i najbardziej zaawansowane instrumenty obserwacyjne.

Sprawdź też: Spaghetti kontra huragany. Te modele pogodowe ratują życie

Meteosat ma cztery kamery, dzięki którym może obserwować powierzchnię Europy, Afryki, Bliskiego Wschodu oraz część Ameryki Południowej. Z ich pomocą stale śledzi aktywność burzową w tych regionach i gromadzi dane pogodowe. Będzie też przesyłać dane służbom pogodowym w Afryce oraz innych regionach, w których śledzenie burz jest utrudnione.

Cztery kamery dla różnych obszarów

W poniedziałek uruchomiono Lighting Imager - instrument mogący stale śledzić wyładowania na opisywanych obszarach. Uzyskano dzięki niemu fenomenalne nagrania burz na powierzchni Ziemi.

Urządzenie, skonstruowane przez koncern Leonardo, może w sposób stały śledzić rozbłyski w ziemskiej atmosferze - zarówno w dzień, jak i w nocy. Każda z czterech kamer umożliwia rejestrowanie do tysiąca obrazów na sekundę i bez przerwy śledzi aktywność burzową z kosmosu.

Poniżej można obejrzeć dłuższe nagranie opublikowane przez Eumetsat:

Wyjątkowe nagrania

W opublikowanych przez Eumetsat filmach możemy obejrzeć szalejące na Ziemi burze w formie animacji. Składają się na nie sekwencje zdjęć wykonanych przez satelitę i skompilowanych w trwające około minutę nagranie.

Jak mówi Guia Pastorini, odpowiedzialny za projekt Lightning Imager w koncernie Leonardo, urządzenie obserwacyjne jest w stanie wykryć z kosmosu nawet pojedyncze wyładowanie atmosferyczne, które pojawia się na okres krótszy, niż wynosi mrugnięcie oka.

Czytaj: Turystyka dla miliarderów. Pierwszy komercyjny lot w kosmos w cieniu tragedii

Dzięki specjalnym algorytmom satelita przesyła na ziemię tylko użyteczne i ważne dane, co ma się przyczynić do znacznie dokładniejszego śledzenia aktywności burzowej na naszej planecie i szybszego przekazywania danych.

Korzyści dla wszystkich?

Dyrektorka Ziemskiego Programu Obserwacyjnego, działającego w ramach ESA, Simonetta Cheli, zachwala instrumenty obserwacyjne satelity. Według niej urządzenie może śledzić burze w całym zakresie obserwacyjnym oferowanym przez obiektywy.

Zobacz: To one zwiastują złą pogodę. Pięć chmur, które warto znać

Naukowcy liczą na to, że dzięki danym zgromadzonym przez satelitę Meteosat uda się zapewnić bardziej dokładne krótkoterminowe prognozy burzowe, a także zrozumieć ich wpływ na zmiany klimatu. Jednocześnie dane pomogą zapewnić bezpieczeństwo w powietrzu, pomagając szybko wyznaczyć strefy potencjalnie niebezpieczne dla pilotów samolotów i pomóc im uniknąć uderzenia pioruna w maszynę.

To dopiero początek

Choć europejscy naukowcy już teraz zachwycają się efektem pracy Lightning Imagera, to należy podkreślić, że urządzenie znajduje się dopiero we wstępnej fazie działalności. Obecnie trwa kalibrowanie instrumentów i weryfikowanie dostarczanych danych.

Pochodzące z orbity dane będą dostępne do użytku operacyjnego na początku 2024 roku. Wówczas mają być jeszcze bardziej szczegółowe. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: burze nad Polską | pogoda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama