Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 4:21

05:48 19:23

03:26 19:13

15°C
  • Zachmurzenie małe
  • Odczuwalna 13°C
  • Ciśnienie 1024 hPa
  • Wiatr NNE 17 km/h
12
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
29% normy
pm 10
18% normy
Jutro 27°C 16°C
Wtorek 32°C 16°C

Jeśli zdjęcia, to tylko wtedy. Dlaczego złota godzina jest tak wyjątkowa?

Marzysz o pięknych fotografiach z wakacji? A może chcesz, by twoje zdjęcia krajobrazów lub zabytków zyskały większą głębię? Jeśli tak, to powinieneś fotografować podczas złotej godziny. Dowiedz się, dlaczego właśnie wtedy światło ma taką piękną, ciepłą barwę. Wyjaśniamy też, czemu złota godzina czasem trwa tylko kilka minut, a czemu w okolicy bieguna może się ciągnąć godzinami.

Złota godzina to prawdziwy Święty Graal fotografów na całym świecie. Jest to okres na początku i pod koniec dania, kiedy światło słoneczne ma wyjątkową, miodową barwę. Fotografie wykonane o tej porze mają jedyną w swoim rodzaju ciepłą, bardzo przyjemną dla oka kolorystykę. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób ona powstaje i od czego zależy długość jej trwania.

Złota godzina - co to jest i kiedy występuje?

W skrócie jest to moment tuż po wschodzie albo chwilę przed zachodem słońca. Wówczas nasza gwiazda znajduje się tuż nad horyzontem. Mamy wtedy do czynienia z piękną, złotą poświatą. Światło jest mniej kontrastowe i bardziej rozmyte, a oświetlane przezeń kontury zdają się bardziej miękkie.

Reklama

Chcesz wiedzieć, jakiej pogody się spodziewać? Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia, która jest aktualizowana co 30 minut. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Jeśli słońce znajduje się niżej pod horyzontem, ale już zaczyna podświetlać niebo, to wówczas mamy do czynienia z błękitną godziną. Wtedy można dostrzec niebieską poświatę - chłodniejszą niż ta obecna podczas złotej godziny.

Wyjątkowe światło rano i wieczorem

W chwili gdy słońce znajdzie się tuż nad powierzchnią horyzontu, jego promienie wpadają w ziemską atmosferę pod niewielkim kątem. Zanim dotrą do powierzchni ziemi, napotykają w atmosferze drobne cząsteczki, takie unoszący się kurz lub krople deszczu, które rozpraszają światło i je filtrują.

Równocześnie grubsza warstwa atmosfery, przez które światło słoneczne musi się przebijać, rozprasza błękitne i fioletowe długości fal, sprawiając że docierające do ziemi światło ma bardziej pomarańczowy i czerwonawy odcień.

Sprawdź też: Na to muszą uważać alergicy w czerwcu. Sprawdź, co pyli w tym miesiącu

W uproszczeniu oznacza to, że im grubsza warstwa atmosfery, przez którą światło musi się przebić, tym mniej otrzymujemy niebieskiej barwy, a więcej odcieni żółci, pomarańczy i czerwień. Ponieważ podczas wschodu i zachodu słońca jego promienie muszą pokonać grubsza warstwę atmosfery, to właśnie wówczas widoczne są te ciepłe, miodowe barwy.

Godzina godzinie nierówna

Czas trwania złotej godziny zależy od miejsca, w jakim się znajdujemy oraz pory roku. W miejscach, w których Słońce podczas południa znajduje się bezpośrednio nad obserwatorem, trwa najkrócej. Dlatego też im bliżej równika, tym krócej trwa złota godzina - w okolicach równika może to być zaledwie kilka minut.

Z kolei im dalej od równika, tym dłuższa złota godzina - przykładowo w położonym na 40. stopniu szerokości geograficznej północnej Nowym Jorku w marcu trwa około godziny. W Polsce czas trwania złotej godziny wynosi około 40 minut.

Zobacz: Dlaczego chmury przybierają najróżniejsze barwy

Jeśli jesteś zapalonym fotografem i chcesz jak najdłużej cieszyć się pięknym światłem złotej godziny, to lepiej ciepło się ubierz: najdłużej złota godzina występuje w okolicy biegunów. W rejonach podbiegunowych latem słońce nie schodzi niżej niż sześć stopni poniżej horyzontu, przez co ta "godzina" może trwać nawet wiele godzin!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy