Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 2:02

04:45 20:39

22:18 08:24

15°C
  • Bezchmurnie
  • Odczuwalna 16°C
  • Ciśnienie 1014 hPa
  • Wiatr N 4 km/h
9
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
21% normy
pm 10
12% normy
Jutro 24°C 15°C
Piątek 26°C 15°C

Na to muszą uważać alergicy w czerwcu. Sprawdź, co pyli w tym miesiącu

Alergicy wiosną i latem muszą mieć się na baczności: trwa pylenie roślin. Sprawdź, na co uważać w najbliższym czasie. Przedstawiamy kalendarz pylenia na czerwiec 2023 roku. Wyjaśniamy też, w których regionach Polski pylenie rozpoczyna się najwcześniej, a w których najpóźniej.

Osoby uczulone na pyłki dobrze znają objawy alergii: to uczucie zatkanego nosa, katar sienny, łzawienie i swędzenie oczu czy częste kichanie. W poważniejszych przypadkach może nawet dojść do opuchlizny lub zapalenia spojówek. Stopień dokuczliwości objawów jest sprawą indywidualną i zależy od natężenia alergii u danej osoby.

Reklama

ZOBACZ: Alergia na pyłki. Smog i zmiany klimatyczne mają wpływ na uczulenie

Wiosna i lato to okres szczególnie trudny dla alergików, którzy muszą zmagać się z wyjątkowo uciążliwymi pyłkami roślin unoszącymi się w powietrzu. W maju alergikom szczególnie we znaki dają się trawy, które nie przestają pylić nawet do końca września. Oprócz nich do końca miesiąca pyli dąb.

Co pyli obecnie najsilniej w Twoim regionie? Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store

Pylenie - czerwiec 2023: Na co uważać

Czerwiec to miesiąc intensywnego pylenia traw. Wysoką aktywność pylenia wykazują pokrzywy oraz babki. Pod koniec miesiąca zaczyna pylić komosa. Na czerwiec przypada również maksymalne stężenie zarodników grzybów Cladosporium i Alternaria - owo stężenie utrzymuje się na tym poziomie od maja nawet do sierpnia.

SPRAWDŹ TEŻ: Dlaczego chmury przybierają najróżniejsze barwy

Kiedy pylenie? Cztery regiony Polski

Nasz kraj pod względem pylenia roślin podzielony jest na cztery regiony. W każdym z nich klimat jest nieco inny, co sprawi że również intensywność pylenia oraz czas jej trwania jest inny niż na pozostałych terenach. Najwcześniej pylenie zaczyna się w południowo-zachodniej części Polski, a najpóźniej dochodzi do niego na północno-wschodnich terenach.

Poniżej prezentujemy podział Polski ze względu na okres pylenia roślin:

Region 1: Południowo-zachodnia część Polski (z wyjątkiem Sudetów). Jest to najcieplejsza część naszego kraju i na tym obszarze pylenie drzew i traw ma miejsce najwcześniej - nawet w styczniu i lutym.

Region 2: Centralna i południowa część Polski na obszarze od Wielkopolski do Podkarpacia. To druga pod względem ciepła część kraju.

Region 3: Obszar obejmujący wybrzeże Bałtyku, rozciągający się do wschodniej części Polski, bez Podkarpacia i części północno-wschodniej. Na tych terenach okres pylenia jest opóźniony w stosunku do obszarów na zachodzie (region 1) o około 10 dni.

Region 4: Najzimniejsza część kraju, obejmująca Suwałki i obszar na północnym wschodzie Polski oraz góry. Na tych terenach zima trwa najdłużej a pylenie roślin rozpoczyna się nawet dwa tygodnie później niż na pozostałych terenach. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama