Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 9:20

04:55 20:09

13:27 03:06

9°C
  • Przeważnie słonecznie
  • Odczuwalna 13°C
  • Ciśnienie 1016 hPa
  • Wiatr N 4 km/h
19
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
46% normy
pm 10
32% normy
Jutro 14°C 2°C
Czwartek 12°C 2°C

Trasa narciarstwa biegowego "Mogielica"

Piękne widoki, przyjemne podejścia i łagodne zjazdy. Do tego wypożyczalnia, w której bezpłatnie można wypożyczyć biegówki. W ten weekend redakcja serwisu sprawdzała trasę narciarstwa biegowego "Mogielica".

Trasa ta usytuowana jest na terenie gmin Słopnice i Dobra . Okala najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego -  Mogielicę (1171 m n.p.m.).

Początek i koniec trasy to parkingi. Jeden znajduje się przy Krzyżu Partyzanckim na Wyrębiskach, a drugi na osiedlu Groń w Słopnicach. My startujemy z parkingu przy krzyżu. Znajdziecie tu tablicę informacyjną, a na niej - mapę z przebiegiem trasy.

Pierwsze dwa kilometry są bardzo łagodne. Tak więc spacer nie wymaga większego wysiłku fizycznego. Po drodze mija się leśniczówkę "U Florka".

Warto się tu na chwilę zatrzymać. To budynek, który od 1940 roku stanowił punkt spotkań konspiracyjnych z terenu Ziemi Limanowskiej.

Reklama

W latach 1943/1944 leśniczówka była miejscem spotkań żołnierzy Armii Krajowej. Stacjonowały tu oddziały partyzanckie AK. Później organizowano w tym miejscu uroczystości patriotyczne.

Biegniemy dalej. Szlak "Mogielica" wije się leśnymi stokówkami. Jest zlokalizowany na wysokości 750-850 m n.p.m.

Trasa jest dobrze przygotowana, ratrakowana. Do dyspozycji narciarzy są dwa tory. Pobiegniemy nimi aż do miejsca, z którego zaczyna się podejście w kierunku Hali Mogielica (Polany Stomorgi).

Tutaj, pod szczytem, znajdziemy ławo-stół i tabliczkę z informacją, że do szczytu są jeszcze 2 kilometry, można zakończyć wycieczkę i wyruszyć w drogę powrotną (wtedy łącznie pokonamy 12 kilometrów).

Szczyt dla wytrwałych

Z tego miejsca zaczyna się podejście na Halę Mogielica. Nie skorzystamy tu już - co jest zrozumiałe - z torów. Można na narty założyć foki, choć przy cięższym, marcowym śniegu wystarczy standardowa łuska.

Po pokonaniu leśnego odcinka wchodzi się na polanę, skąd rozciąga się piękny widok.

 Tutaj skorzystamy jedynie ze śladów przetartych przez poprzednich narciarzy lub sami go wytyczymy na świeżym, białym puchu.

Ostatnie podejście - już na sam szczyt - wymaga odpięcia nart. Ale przy ładnej pogodzie warto tam wejść - dla najwytrwalszych jest wieża widokowa, z którą wiąże się ciekawa historia (o niej w kolejnym odcinku biegowych wycieczek). Przed tym podejściem znajduje się Krzyż Papieski.

Punktów widokowych, z których można podziwiać Beskid Wyspowy, Sądecki, Pieniny, Gorce czy Tatry jest na trasie kilka.

Nasz test kończy się na Hali Mogielica. W kolejnych częściach opiszemy następne odcinki tras biegowych w tym rejonie.

Krótsza trasa "Zalesie"

Trasy są ogólnodostępne. W zimie mogą z nich korzystać miłośnicy biegówek, a w lecie - pasjonaci górskich wędrówek. To również doskonałe miejsce dla tych, którzy kochają rower, jazdę konną lub po prostu nordic walking.

Szlaki są oznakowane, a  łączna długość dwóch tras (Mogielica + Zalesie) wynosi około 30,5 km.

Na trasach tych znajduje się 8 tablic, na których można znaleźć informacje dotyczące przebiegu trasy, stopnia trudności, zasad korzystania ze ścieżek.

Krótsza trasa  "Zalesie" jest zlokalizowana na terenie gminy Kamienica. Jej łączna długość to 5,5 km. Początek i koniec trasy znajduje się na terenie malowniczo usytuowanego stadionu piłkarskiego klubu sportowego "Zalesianka".

Sprzęt wypożyczysz za darmo

Sprzęt sportowy (narty biegowe + buty + kijki, rowery górskie, kijki do nordic walking, sprzęt dla osób niepełnosprawnych) można bezpłatnie wypożyczyć aż w trzech miejscach:

1 - przy stadionie "Zalesianki" (zdjęcie poniżej), gmina Kamienica (kontakt: 18 3375 800 lub 301 612 952)

2 - w szkole podstawowej nr 4 w Słopnicach (Słopnice 363, 34-615; kontakt: 18 3348005)

3 - w Zespole Placówek Oświatowych w Jurkowie (Jurków 115, 34-643; kontakt: 18 3340 022)

Osoby niepełnosprawne mogą wypożyczyć specjalnie dostosowane narty biegowe oraz rowery górskie z napędem elektrycznym lub bez.

Gdzie zostawić auto?

Już przy drodze na Przełęczy Słopnickiej zobaczymy pierwsze tablice informujące o pobliskich trasach biegowych. Wjeżdżamy pod górę. Ci, którzy mają swoje narty, na rozwidleniu jadą prosto (dojedziemy do  parkingów, z których rozpoczyna się dłuższa trasa), a ci, którzy chcą dotrzeć do wypożyczalni sprzętu przy stadionie "Zalesianki" (i/lub pokonać krótszą trasę), skręcają w lewo.

Pamiętajcie jednak, że krótsza trasa nie zawsze jest przygotowana. Warto wcześniej zadzwonić i zapytać o warunki.

Parkingi są bezpłatne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Trasa narciarstwa biegowego z Obidowej na Turbacz

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Przejdź na