Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:06

04:46 20:18

06:25 00:58

10°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 7°C
  • Ciśnienie 1022 hPa
  • Wiatr N 17 km/h
0
CAQI
ŹRÓDŁO:
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
b/d
pm 10
b/d
Jutro 18°C 5°C
Poniedziałek 20°C 7°C

Na biegówkach na Turbacz

Trasa biegowa z Obidowej na Turbacz należy do jednych z najlepiej przygotowanych tego typu szlaków w Polsce. Pokonanie łącznie 22 kilometrów na wąskich deskach zajmuje około 4-5 godzin. Prezentujemy pomysł na intensywny zimowy spacer w malowniczej, gorczańskiej scenerii.

Jeśli jesteś początkującym narciarzem biegowym, nie zrażaj się długością trasy. To jedna z łatwiejszych dróg na szczyt, jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie dostępne trasy z poszczególnych miejscowości otaczających masyw Turbacza.

Wystarczy, że wystartujesz o godz. 10, by spokojnie dotrzeć na szczyt, zrobić sobie dłuższą przerwę w schronisku i przed zmrokiem wrócić do Obidowej.

Szlak - dzięki malowniczym gorczańskim pejzażom, a także walorom technicznym, jest zaliczany do unikatowych w skali europejskiej.

Opis trasy

Startujemy z górnej części Obidowej. Pierwszy, łagodny odcinek ciągnie się wzdłuż potoku Lepietnica. Do pierwszej tablicy (a jest ich na trasie 6) będziemy mieli do pokonania dwa mostki przerzucone nad potokiem.

Reklama

Na grzbiet Średniego Wierchu wbiega się tzw. stokówką. To szeroka, wygodna (co jest ważne w drodze powrotnej) droga.

Kolejnymi punktami na trasie są Solniska i Rozdziele.

Do schroniska PTTK na Turbaczu dociera się przez Halę Turbacz. Między tablicą nr 3 (Nalewajki) a Turbaczem jest kilka węższych odcinków do pokonania, co jest istotne zwłaszcza wtedy, gdy zjeżdża się z górki.

By te odcinki pokonać bezkolizyjnie (w weekend na trasie spotkamy wielu amatorów biegówek), warto przeczytać kilka prostych zasad, należących do kodeksu biegacza. Najistotniejsze przytoczymy poniżej.

Śladami olimpijczyków

Wytyczenie i oznakowanie trasy poparli olimpijczycy z Polski i Słowacji - Justyna Kowalczyk i Ivan Batory.

Jeśli chodzi parametry, to na 11-kilometrowym odcinku notuje się 570 m przewyższenia.

Przewidywany czas pokonania trasy na nartach biegówkach wynosi około 2,5-3 godzin (w górę). Na drogę powrotną trzeba przeznaczyć 1-2 godzin.

Aktualny, choć nieoficjalny rekord trasy, wynosi 1 h 31 min (w górę) oraz 46 min w dół).

Na trasie znajdziemy sześć tablic z mapą i przydatnymi informacjami. Wyszczególnione są na nich m.in. międzyczasy dla poszczególnych odcinków.

Podajemy je poniżej:

Tablica nr 1- tablica nr 2 -> 24 min/13 min (w górę/w dół)

Tablica nr 1 - tablica nr 3 -> 47 min/19 min

Tablica nr 1 - tablica nr 4 -> 60 min/29 min

Tablica nr 1 - tablica nr 5 -> 1 h 08 min/37 min

Tablica nr 1 - tablica nr 6 -> 1 h 23 min/43 min

Kodeks narciarza biegowego

Narciarze korzystający z trasy muszą poruszać się po niej tak, by nie przeszkadzać innym i nie stwarzać zagrożenia dla życia i zdrowia - czytamy w kodeksie narciarza biegowego.

Warto pamiętać, że na trasach ze śladem podwójnym obowiązuje ruch prawostronny. Wyprzedzanie jest dozwolone po wolnym torze z lewej lub prawej (lub poza torami), ale wyprzedzany nie ma obowiązku ustąpić miejsca - za wyjątkiem miejsc, w których taki manewr jest niebezpieczny.

W przypadku mijania się na płaskim terenie narciarze zbliżający się do siebie z przeciwnych stron mają obowiązek zjechać na prawo. Na trasie pochyłej narciarz biegnący pod górę musi ustąpić miejsca narciarzowi zjeżdżającemu w dół.

Jeśli konieczne jest zatrzymanie się, narciarz musi opuścić ślad, by nie blokować drogi innym.

W razie wypadku każdy jest zobowiązany do udzielenia pomocy, a świadkowie lub osoby uczestniczące w wypadku są zobowiązane do podania swoich danych osobowych.

Kilka słów o Gorcach

Walory przyrodnicze Gorców doceniono już w okresie międzywojennym.  Pierwszy rezerwat przyrody "Turbacz" powstał w 1927 roku. W związku z upaństwowieniem lasów, rezerwat przestał istnieć po II wojnie światowej. Dopiero w 1964 roku nastąpiła reaktywacja.

W latach 70. powołano dwa rezerwaty - "Dolinę Łopusznej" i "Gorce", a z początkiem 1981 roku utworzono Gorczański Park Narodowy.

Więcej zdjęć z trasy znajdziesz tutaj.

(w tekście zostały wykorzystane informacje zamieszczone na tablicach)

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy