Trasa biegowa na szczyt Mogielicy. Cel: wieża
Po ostatniej wyprawie na Mogielicę obiecaliśmy, że przetestujemy kolejny odcinek trasy biegowej. Opisujemy spacer na szczyt. Cel: dotarcie do wieży widokowej.
Pierwszy artykuł o trasie biegowej wokół Mogielicy znajdziesz TUTAJ
Tym razem celem było dotarcie na szczyt góry - pod wieżę widokową. Pokonanie całej wyznaczonej na dziś trasy zajęło 4 godziny.
Opisujemy - krok po kroku - jak wyglądała biegowa wycieczka, by ułatwić podjęcie decyzji tym, którzy nie wiedzą, czego mogą się spodziewać na górze.
Dojeżdżamy do Przełęczy Słopnickiej. Stamtąd odbijamy w kierunku tras biegowych. Nie przegapimy skrętu, bo przy skrzyżowaniu widać taką tablicę:
Po godz. 8 na parkingu przy Krzyżu Partyzanckim na Wyrębiskach jest jeszcze pusto.
I jeszcze rzut oka na mapę...
I startujemy. Wyruszamy o godz. 8:45 spod leśniczówki "U Florka" (do leśniczówki z parkingu jest jakieś 200 metrów).
Towarzyszy nam miłośnik biegania, który zamiast nart ma cztery łapy i niezwykły zapał do pokonywania wszelkich dystansów...
Jeśli planujecie zabrać na taką wycieczkę psa, a do tego marzy się Wam skijoring - lub jakaś jego namiastka - warto zaopatrzyć się w elastyczną linę. Przyda się też wtedy, gdy śnieg stopnieje, do tzw. canicrossu.
Taką elastyczną liną łączy się narciarza biegowego (lub biegacza) z psem.
Pierwsze 6 kilometrów trasy to przyjemny spacer. Raz delikatnie z górki, raz pod górkę - dobra rozgrzewka dla tych, którzy w planach mają podejście na szczyt.
W tym miejscu rozpoczyna się pierwsze podejście. Po pokonaniu tego krótkiego leśnego odcinka znajdziemy się na rozległej polanie, skąd rozciąga się piękny widok...
Na szczycie góry widzimy już nasz cel: wieżę.
Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych - z niektórych miejsc - zobaczymy Beskid Wyspowy, Sądecki, Pieniny, Gorce czy Tatry.
Spacer biegowy przez polanę to chwila na odpoczynek przed podejściem na szczyt.
W tym miejscu warto odpiąć narty, ponieważ podejście na szczyt wiedzie wąską, leśną ścieżką. Na szczycie Mogielicy czeka na nas wysoka, 20-metrowa drewniana wieża widokowa.
Wcześniej w tym miejscu stała wieża triangulacyjna - konstrukcja geodezyjna, służąca do pomiaru daleko położonych punktów. Ta zawaliła się w 1980 roku.
Nową wieżę oddano do użytku dopiero w 2008 roku.
Na wieżę można oczywiście wejść, choć jest to atrakcja dla osób, które nie mają lęku wysokości...
O tej porze roku stopnie są oblodzone, a z dachu spadają sople.
Pokazujemy więc jedynie widok z "pierwszego" piętra wieży (zdjęcie powyżej).
Świeżego puchu, jak widać na załączonych zdjęciach, nie brakuje. Najlepsze warunki panowały na wysoko usytuowanych polanach.
Na leśnych odcinkach trasy śnieg był ciężki, więc jazda wymagała większego wysiłku.
Biegowy spacer kończymy na parkingu na Wyrębiskach. Jest godz. 12:45. Pokonanie odcinka liczącego 16 kilometrów zajęło 4 godziny.
Warto jednak zarezerwować sobie więcej czasu na taką wycieczkę. Zwłaszcza, jeśli jest to nasz pierwszy wypad na biegówki.
Sprzęt wypożyczysz za darmo
Sprzęt sportowy (narty biegowe + buty + kijki, rowery górskie, kijki do nordic walking, sprzęt dla osób niepełnosprawnych) można bezpłatnie wypożyczyć aż w trzech miejscach:
1 - przy stadionie "Zalesianki" (zdjęcie poniżej), gmina Kamienica (kontakt: 18 3375 800 lub 301 612 952)
2 - w szkole podstawowej nr 4 w Słopnicach (Słopnice 363, 34-615; kontakt: 18 3348005)
3 - w Zespole Placówek Oświatowych w Jurkowie (Jurków 115, 34-643; kontakt: 18 3340 022)
Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
Osoby niepełnosprawne mogą wypożyczyć specjalnie dostosowane narty biegowe oraz rowery górskie z napędem elektrycznym lub bez.
Biegówki dla dzieci
Najmniejszy rozmiar butów biegowych dla dzieci: 27
Najkrótsze narty: 100 cm
Gdzie zostawić auto?
Już przy drodze na Przełęczy Słopnickiej zobaczymy pierwsze tablice informujące o pobliskich trasach biegowych. Wjeżdżamy pod górę. Ci, którzy mają swoje narty, na rozwidleniu jadą prosto (dojedziemy do parkingów, z których rozpoczyna się dłuższa trasa), a ci, którzy chcą dotrzeć do wypożyczalni sprzętu przy stadionie "Zalesianki" (i/lub pokonać krótszą trasę), skręcają w lewo.
Pamiętajcie jednak, że krótsza trasa nie zawsze jest przygotowana. Warto wcześniej zadzwonić i zapytać o warunki.
Parkingi są bezpłatne.
Jedzenie i picie
Na wycieczkę biegową zabieramy prowiant i koniecznie coś do picia. Na trasie nie ma miejsc, w których można się zatrzymać i kupić coś do jedzenia.
Pamiętajcie, żeby zabrać ze sobą wodę, jeśli towarzyszy Wam pies.
Jeśli chcecie polecić innym jakieś ciekawe trasy biegowe (i przy okazji zarobić), wyślijcie nam zdjęcia z wycieczek biegowych za pośrednictwem aplikacji Scoopshot. Więcej informacji TUTAJ.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Trasa narciarstwa biegowego z Obidowej na Turbacz