Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 11:40

07:21 15:27

02:39 14:47

2°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -2°C
  • Ciśnienie 998 hPa
  • Wiatr SW 17 km/h
16
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
38% normy
pm 10
23% normy
Jutro 4°C 3°C
Czwartek 5°C -2°C

Zjawiska pogodowe coraz bardziej ekstremalne. Zima może być bardzo surowa

Mroźne zimy, ulewy i upały. Do ekstremalnych zjawisk w pogodzie powinniśmy się przyzwyczaić, bo coraz częściej będziemy mieć z nimi do czynienia. Właśnie jesteśmy w okresie zmian klimatu, który związany jest z bardzo dużymi wahaniami temperatury i opadów. To oznacza, że tegoroczna zima może być bardzo surowa - prognozuje część klimatologów.

- Zmiany w pogodzie zależą od wielu czynników - tłumaczy hydrolog prof. Maciej Zalewski z PAN. Jak dodaje, wymaga to co najmniej kilku lat, aby stwierdzić,  w jakim kierunku zmienia się pogoda. Po ustabilizowaniu się zmian klimatycznych, ustaną ekstremalne zjawiska pogodowe. Teraz jednak musimy być przygotowani na gwałtowne ulewy, czy silne mrozy.

Przykładów nie trzeba daleko szukać. Tegoroczna wiosna i początek lata były bardzo mokre, a deszcz intensywny. Według prof. Zalewskiego, teraz powinniśmy zmienić podejście do hydrologii, przede wszystkim w miastach.

Reklama

 - Wiedząc to wszystko, powinniśmy inaczej urządzać przestrzeń miejską. Przez całą erę industrialną uszczelnialiśmy miasta i stąd wynikają problemy. Przykładowo, jeśli spada 5 cm wody i nie ma ona, gdzie wsiąknąć, to wiadomo, że  zgromadzi się w najniższych punktach krajobrazu miejskiego - tłumaczy.

- Aby temu zapobiegać  trawniki powinny być zlokalizowane poniżej jezdni, bo wtedy będą mogły pochłaniać dużą ilość wody. Pracujemy też nad tym, żeby woda z trawników mogła szybciej przedostawać się i zasilać wody podziemne. Podniesienie i wyrównanie wód podziemnych z kolei daje korzyści w postaci korzystnego mikroklimatu dla ludzi. Drzewa w mieście mają większy dostęp do wód podziemnych, rosną szybciej, wydzielają więcej wilgoci, która dostaje się do powietrza - podkreśla ekspert. - W takim zaś powietrzu jest mniej kurzu, co przekłada się na mniejszą ilość alergii u ludzi - podsumowuje.


Agnieszka Wyderka
Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!


Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni


Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca


Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Informacja własna

RMF24.pl
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | zima | ulewy | mrozy | prognoza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy