Powered byAccuWeather.com

Sprawdź

jakość powietrza!

»

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 22:11

6:40 17:01

9:1223:26

-4°C
 • Bezchmurnie
 • Odczuwalna -9°C
 • Ciśnienie 1024 hPa
 • Wiatr NE 15 km/h
 • Dla biegaczy
  4
  Umiarkowane

  Nienajlepsza aura dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

69
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Zanieczyszczone
pm 2.5
195% normy
pm 10
165% normy
Jutro -2°C -10°C
Piątek -3°C -7°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Zjawiska pogodowe coraz bardziej ekstremalne. Zima może być bardzo surowa

Mroźne zimy, ulewy i upały. Do ekstremalnych zjawisk w pogodzie powinniśmy się przyzwyczaić, bo coraz częściej będziemy mieć z nimi do czynienia. Właśnie jesteśmy w okresie zmian klimatu, który związany jest z bardzo dużymi wahaniami temperatury i opadów. To oznacza, że tegoroczna zima może być bardzo surowa - prognozuje część klimatologów.

- Zmiany w pogodzie zależą od wielu czynników - tłumaczy hydrolog prof. Maciej Zalewski z PAN. Jak dodaje, wymaga to co najmniej kilku lat, aby stwierdzić,  w jakim kierunku zmienia się pogoda. Po ustabilizowaniu się zmian klimatycznych, ustaną ekstremalne zjawiska pogodowe. Teraz jednak musimy być przygotowani na gwałtowne ulewy, czy silne mrozy.

Reklama

Przykładów nie trzeba daleko szukać. Tegoroczna wiosna i początek lata były bardzo mokre, a deszcz intensywny. Według prof. Zalewskiego, teraz powinniśmy zmienić podejście do hydrologii, przede wszystkim w miastach.

 - Wiedząc to wszystko, powinniśmy inaczej urządzać przestrzeń miejską. Przez całą erę industrialną uszczelnialiśmy miasta i stąd wynikają problemy. Przykładowo, jeśli spada 5 cm wody i nie ma ona, gdzie wsiąknąć, to wiadomo, że  zgromadzi się w najniższych punktach krajobrazu miejskiego - tłumaczy.

- Aby temu zapobiegać  trawniki powinny być zlokalizowane poniżej jezdni, bo wtedy będą mogły pochłaniać dużą ilość wody. Pracujemy też nad tym, żeby woda z trawników mogła szybciej przedostawać się i zasilać wody podziemne. Podniesienie i wyrównanie wód podziemnych z kolei daje korzyści w postaci korzystnego mikroklimatu dla ludzi. Drzewa w mieście mają większy dostęp do wód podziemnych, rosną szybciej, wydzielają więcej wilgoci, która dostaje się do powietrza - podkreśla ekspert. - W takim zaś powietrzu jest mniej kurzu, co przekłada się na mniejszą ilość alergii u ludzi - podsumowuje.


Agnieszka Wyderka
Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!


Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni


Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca


Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Informacja własna

RMF24.pl
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | zima | ulewy | mrozy | prognoza

Reklama

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje