Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 11:43

07:28 15:25

10:04 17:09

0°C
  • Lekkie opady śniegu
  • Odczuwalna 0°C
  • Ciśnienie 1005 hPa
  • Wiatr E 7 km/h
50
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
120% normy
pm 10
81% normy
Jutro 0°C -4°C
Wtorek -3°C -8°C

"Zimni ogrodnicy" i "zimna Zośka". Nadchodzi załamanie pogody

W przyszłym tygodniu czeka nas załamanie pogody. W całej Polsce temperatura mocno spadnie, a na południu i wschodzie kraju możliwe są nawet przymrozki. Jeszcze tylko w niedzielę (10 maja) możemy nacieszyć się słońcem. W kolejnych dniach zrobi się zimno.

"Zimni ogrodnicy" albo "zimna Zośka" to zjawisko, które obserwowane jest w środkowej Europie, w tym również w Polsce, w połowie maja. Po okresie utrzymywania się wyżu barycznego napływa wówczas zimne powietrze z obszarów polarnych. 

"Zimni ogrodnicy" to św. Pankracy, św. Serwacy i św. Bonifacy, a "zimna Zośka" - św. Zofia. Imieniny tych patronów przypadają 12, 13 i 14 maja, a Zofii - 15 maja. Według najnowszych prognoz również w tym roku dadzą oni o sobie znać. 

Już od poniedziałku (11 maja) spodziewane jest spore ochłodzenie. "Czeka nas zmiana pogody. Będzie zimno. Na południu i wschodzie kraju szykują się przymrozki" - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Reklama

Niedziela, 10 maja

W niedzielę ciepło i pogodnie. W większości regionów nacieszymy się słońcem i błękitnym niebem. Temperatura w całej Polsce wyniesie od 20 do 25 stopni Celsjusza.

Po południu pogoda jednak zacznie się zmieniać. Pojawi się sporo chmur, dlatego miejscami trzeba spodziewać się przelotnych opadów deszczu i burz. 

Wiatr słaby i umiarkowany. W czasie burz porywy do 65 km/h.

Poniedziałek, 11 maja

"Zimni ogrodnicy" w poniedziałek najbardziej dadzą o sobie znać mieszkańcom północnej i zachodniej Polski. W woj. zachodniopomorskim i lubuskim temperatura spadnie do 10-11 stopni Celsjusza. 

Najcieplej będzie w centrum, na wschodzie i południu kraju. W Małopolsce termometry pokażą nawet 28 stopni.

W całej Polsce będzie jednak padać deszcz, możliwe też burze i opady gradu.

Wtorek, 12 maja

We wtorek w całym kraju duże ochłodzenie. Temperatura będzie wahać się od 10 do 12 stopni. 

Przelotne opady deszczu prognozowane są na Pomorzu oraz Warmii i Mazurach. Mocniej popada na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, miejscami możliwe burze.

Środa, 13 maja

Noc z wtorku na środę będzie naprawdę zimna. Na Śląsku wystąpią nawet przymrozki - termometry pokażą -1 stopień Celsjusza. Podobnie będzie na Podlasiu.

W ciągu dnia najchłodniej na północy kraju, gdzie temperatura wyniesie około 9 stopni. W pozostałych regionach nieco cieplej - od 10 stopni na Warmii i Mazurach, przez 12 stopni w Łódzkiem, po 14 stopni w Małopolsce, na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

W całym kraju sporo chmur. Przelotnie popada na północy i północnym-wschodzie Polski.

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne