Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:23

07:04 16:35

20:30 09:26

-2°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 0°C
  • Ciśnienie 1044 hPa
  • Wiatr SSE 2 km/h
45
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
108% normy
pm 10
69% normy
Jutro 1°C -4°C
Piątek 3°C -1°C

Zima nie odpuści do połowy lutego. Będzie bardzo mroźno. Prognoza pogody

Wróciła zima. I nie odpuści do połowy lutego. - W nocy z piątku na sobotę będzie -20 st. Celsjusza - mówi rzecznik IMGW-BIP Grzegorz Walijewski. Kolejne dni będą równie mroźne. - Od niedzieli do czwartku na wschodzie kraju nie będzie cieplej niż -15 st. w nocy i -13 st. w ciągu dnia - wskazała Ewa Łapińska, synoptyk IMGW-BIP.

Jak wyjaśniała Łapińska, pierwsza fala mrozów utrzyma się do połowy lutego. Kolejna fala mrozu nadejdzie pod koniec miesiąca. - Termometry wskażą nawet -28 st. C - podkreśla Grzegorz Walijewski, rzecznik i synoptyk IMGW-BIP, powołując się na nowatorskie, długoterminowe prognozy analityków IMGW-BIP.

Jeszcze dość "przyjemny" piątek

Synoptyk zaznaczył, że najbliższe dni będą naprawdę mroźne. Temperatura już w piątek w ciągu dnia cały czas będzie się utrzymywać poniżej zera. - Piątek będzie jednak przyjemnym dniem - zapewnił Walijewski. Jak wyjaśnił, w całym kraju pojawi się sporo słońca, jedynie na krańcach północnych woj. pomorskiego, w okolicach Gdańska i na Helu, będzie padać śnieg, a na południowym zachodzie deszcz ze śniegiem, przechodzący w śnieg w rejonach górskich.

Reklama

- Klin wyżowy napływający do nas od północy spowoduje, że ucichnie wiatr i wyjdzie słońce, ale wraz z tym temperatura będzie coraz niższa - zastrzegł. Jak dodał, najchłodniej będzie oczywiście na północnym wschodzie. W piątek w ciągu dnia maksymalna temperatura w Suwałkach i Białymstoku osiągnie -6 st. C, na Warmii i Mazurach -4 st., w centrum kraju i nad morzem od -2 st. do -1 st. Najcieplej będzie na południowym zachodzie kraju: od 2 do 3 st.

- Uwaga kierowcy! Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie będzie padał deszcz oraz deszcze ze śniegiem, który może spowodować oblodzenie, zwłaszcza nad ranem, gdy temperatura spadnie poniżej zera - zaapelował synoptyk. Podkreślił przy tym, że noc z piątku na sobotę będzie bardzo chłodna, a mróz będzie się wzmagał.

- Noc z piątku na sobotę przyniesie temperaturę -20 st. Odnotują ją termometry w północno wschodniej części naszego kraju - zapowiedział. W pozostałej części kraju również mroźnie. Na Warmii i Mazurach od -16 st. do -13 st., w centrum około -10 st., w Warszawie -12 st., nad morzem -9 st., a w pasie od Świnoujścia po Wielkopolskę pomiędzy -9 st. a -5 st. Najcieplej będzie na południowym zachodzie. - Tam temperatura od -3 st. do -2 st. - dodał.

Zapowiedział, że w związku z tym synoptycy będą wydawali ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym mrozem dla północnej części kraju, głównie dla województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i też dla północno-wschodniej części woj. mazowieckiego oraz północnej części woj. lubelskiego.

Prognoza na sobotę

W sobotę pogoda utrzyma się na takim samym poziomie jak w piątek. - Będzie sporo słońca. Szczególnie we wschodniej i centralnej części kraju - zapewnił Walijewski. - W całym kraju będzie słonecznie. Jednak dzięki temu, że chłodne, arktyczne powietrze będzie już nad Polską, temperatury będą znacznie niższe - powiedział.

- Wartości maksymalne odczują mieszkańcy w północnej części kraju. W Suwałkach, Mikołajkach i w Białymstoku będzie od -11 st. do -10 st. - wskazał. - I to w dzień - podkreślił. Jak dodał, w woj. warmińsko-mazurskim będzie od -9 st. do -7 st., a im bardziej na południowy zachód, tym bardziej temperatura będzie wzrastać. Przeważnie od -5 do -2 st. - W sobotę najcieplej będzie na Dolnym Śląsku i na Opolszczyźnie, około 0 st. C. W górach natomiast będzie sypać śnieg - dodał.

"W niedzielę zacznie się dziać"

- W niedzielę natomiast zacznie się dziać - zapowiedział Walijewski. - Od południa zacznie podchodzić ciepły front. I już nie będzie tak słonecznie jak w sobotę - wyjaśnił. Zaznaczył, że wprawdzie jeszcze niedzielny poranek gdzieniegdzie będzie słoneczny, ale już im bliżej wieczora, tym więcej zacznie pojawiać się opadów śniegu, a wraz z tym spore zachmurzenie, zwłaszcza na południu, gdzie będzie mocno sypać. - Idąc od Ziemi Lubuskiej, przez Mazowsze, po Lubelszczyznę, Kielecczyznę, Podkarpacie - tego śniegu będzie więcej - powiedział. - Co więcej, nie dość, że będzie padało, to jeszcze powoli zacznie się także wzmagać wiatr - zaznaczył. - Będą więc zawieje i zamiecie śnieżne, a na drogach zacznie się robić niebezpiecznie - ostrzegł.

- Niedziela i poniedziałek zapowiadają się bardzo niebezpiecznie - dodała z kolei Ewa Łapińska, również synoptyk IMGW-BIP. - Naprawdę będzie wszystkiego po trochu: będzie wiało i padało śniegiem, a dodatkowo także będzie marznący deszcz, powodujący gołoledź - powiedziała. - Choć tak naprawdę będzie prawdziwa zima z wszelkimi jej atrybutami: niską temperaturą, opadami śniegu, zawiejami i zamieciami - dodała.

Walijewski zaznaczył przy tym, że niedziela będzie też zdecydowanie zimniejsza. - Temperatura od -12 st. na Suwalszczyźnie, -10 st. na Warmii i Mazurach i Kaszubach, -8 st. w centrum kraju i -6. C na Dolnym Śląsku i w woj. lubuskim - wskazał. - Najcieplejsze będzie na południu kraju: -6 st., a nad samym morzem od -6 st. do -5 st. - dodał. - Co ciekawe, napływ ciepłego powietrza odczują górale. W Zakopanem termometry pokażą lekko plusowe temperatury, ok. 2 st. - zauważył. - Niestety, w związku z tym może tam być także bardzo ślisko, ponieważ pojawi się tam również zamarzająca mżawka - zastrzegł.

Będzie jeszcze mroźniej

Walijewski poinformował jednocześnie, że w kolejnych dniach temperatura będzie coraz chłodniejsza. - Noc z niedzieli na poniedziałek będzie jeszcze mroźniejsza niż poprzednia - powiedział. Jak wskazał, termometry pokażą -20 st. C na północnym wschodzie, -15 st. C w Toruniu oraz -13 st. C na Kaszubach i Pomorzu Wschodnim. - Na południu Polski od -10 do -7 st. - wskazał Walijewski. - Dodatkowo będzie także coraz silniejszy wiatr, a wraz z nim pojawią się zawieje i zamiecie śnieżne - dodał.

Ponadto, jak zaznaczył, napada także około 10 cm śniegu. - W górach nawet 15 cm - dodał. - W poniedziałek na drogach będzie więc naprawdę bardzo ciężko - zastrzegł rzecznik IMGW-BIP.

Jak mówił, w ten weekend przekonamy się, że mróz wkroczył do naszego kraju na dobre. - We wtorek, środę i czwartek w nocy wartości dwucyfrowe na minusie pokażą termometry w całym kraju - zapowiedział rzecznik IMGW-BIP. - W całej Polsce będzie od -20 st. do -10 st. - wskazał. Zastrzegł przy tym, że jedynie w niektórych miejscach nad morzem będzie nieco cieplej, ponieważ termometry wskażą -8 st. C.

Do kiedy taka aura?

Jak zaznaczyła Łapińska, z długoterminowych prognoz IMGW-BIP wynika, że taka pogoda utrzyma się do połowy lutego. - W zasadzie do połowy miesiąca, nie widać, by mrozy miały odpuścić - zauważyła. - Zgodnie z naszą szczegółową prognozą, którą dysponujemy, do czwartku minusowe temperatury cały czas będą się utrzymywały i niezmiennie będziemy odnotowywali minusowe temperatury: w dzień od -10 st. do -8 st., w nocy z kolei -15 st., -18 st., do nawet -20 st. - dodała.

Ostrzegła jednocześnie, że niedzielny poranek będzie bardzo mroźny, jednak równie mroźna może być także środa. - Na wschodzie kraju, od niedzieli do czwartku nie będzie cieplej niż -15 st. w nocy i -13 st. w ciągu dnia - dodała.

Analitycy IMGW-BIP prognozują, że pod koniec miesiąca czeka nas kolejna fala mrozów. Termometry wskażą nawet -28 st. C.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy