Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 9:29

04:55 20:09

13:27 03:06

10°C
  • Częściowo słonecznie
  • Odczuwalna 15°C
  • Ciśnienie 1016 hPa
  • Wiatr E 6 km/h
19
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
47% normy
pm 10
33% normy
Jutro 13°C 1°C
Czwartek 13°C 1°C

Zima jak za dawnych lat. Poznaliśmy prognozę długoterminową

Ciepła i spokojna jesień sprawiła, że wiele osób mogło zwątpić w powrót prawdziwej, białej zimy. Między innymi z powodu trwającego obecnie zjawiska El Niño istniała obawa, że kolejne tygodnie będą ciepłe i pozbawione śniegu. Okazuje się jednak, że pogoda może nas jeszcze zaskoczyć. Możliwe, że wkrótce w Polsce aura będzie wyglądać dokładnie tak, jak powinna o tej porze roku. Sprawdź przygotowaną przez polskich synoptyków eksperymentalną prognozę długoterminową na najbliższe miesiące.

Eksperci Światowej Organizacji Meteorologicznej ogłosili, że zjawisko El Niño potrwa co najmniej do wiosny 2024 roku. W związku z tym w dalszym ciągu mogą się pojawiać bardzo niekorzystne zjawiska pogodowe. Istniała też obawa, że zmienia się aura panująca podczas określonych pór roku, w tym zbliżającej się zimy. Nowa prognoza długoterminowa IMGW dla wielu może się okazać sporym zaskoczeniem.

Reklama

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Centrum Modelowania Meteorologicznego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowało eksperymentalną prognozę pogody na okres od grudnia 2023 do marca 2024 roku. Wynika z niej, że zima wcale nie musi być tak łagodna i ciepła, jak można się było spodziewać. Okazuje się, że już niedługo trzeba będzie się zmierzyć z mrozem i śniegiem. W grudniu w naszym kraju może pojawić się prawdziwie zimowa aura.

Zima przyjdzie w grudniu?

Jak wynika z prognozy długoterminowej IMGW, w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza w grudniu utrzyma się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Jednocześnie miesięczna suma opadów będzie powyżej normy. To znaczy, że w ostatnim miesiącu 2023 roku będzie mniej słońca i więcej chmur.

Sprawdź też: Zima wejdzie do Polski. W przyszłym tygodniu, w tych regionach kraju, będzie już biało

W grudniu najprawdopodobniej pojawią się dni z nawet kilkunastostopniowym mrozem oraz opady śniegu. Jednak nie będzie tak przez cały czas. Chłodniejsze dni będą się przeplatać z cieplejszymi, kiedy panować będą dodatnie temperatury i silny wiatr, co może prowadzić do powstania typowej pluchy. Według prognoz grudzień najzimniejszy będzie w Zakopanem, gdzie prognozowana średnia temperatura powietrza ma wynieść -3,1 st. C.

Zimowy początek nowego roku

Pogoda w pierwszym miesiącu 2024 roku będzie bardzo zbliżona do tej z grudnia. Również w styczniu średnia miesięczna temperatura powietrza będzie się zawierać w zakresie wieloletniej normy. Podobnie suma opadów najpewniej będzie wyższa od normy wieloletniej.

Gdyby taka prognoza okazała się trafna, w styczniu mogą nas czekać mroźne dni oraz okresy intensywnych opadów śniegu. Niewykluczone są jednocześnie dni, w których pojawi się odwilż. Według prognoz IMGW w styczniu najniższe średnie temperatury pojawią się w Suwałkach (-4,5 st. C), Zakopanem (-4,4 st. C) i Białymstoku (-4,1 st. C).

Czytaj: El Niño nie odpuści aż do kwietnia. Czekają nas przerażające anomalie pogodowe. Jakie?

Tradycyjny mróz i śnieg?

Z zaprezentowanego przez synoptyków IMGW modelu wynika, że również w lutym pogoda będzie przypominała tę sprzed lat. Średnia miesięczna temperatura powietrza najpewniej będzie typowa dla okresu 1991-2020, zaś suma opadów przewyższy normę wieloletnią.

Może cię zainteresować: Coś niepokojącego dzieje się z obiegiem wody na Ziemi. To się może skończyć katastrofą

Jeśli te prognozy się potwierdzą, to zima powinna być "tradycyjna" i wcale nie będzie wyraźnie ciepła od średniej, czego powszechnie się obawiano po rekordowo ciepłej jesieni. Tradycyjnie najchłodniej będzie w Suwałkach (-4,4 st. C) oraz w Białymstoku (-3,7 st. C) i Zakopanem (-3,6 st. C).

Powyżej średniej dopiero w marcu

Dopiero na wiosnę temperatura przekroczy średnią wieloletnią - wynika z prognozy długoterminowej. W marcu na terenie całego kraju zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i suma opadów mogą być wyższe od normy wieloletniej. Ten miesiąc najprawdopodobniej będzie ciepły i z opadów zamiast śniegu przeważnie będzie padać deszcz.

Synoptycy z IMGW zastrzegają, że prognozy długoterminowe są obarczone dużą niepewnością i mogą się pojawić różnice. Jest to prognoza orientacyjna i ma eksperymentalny charakter, więc nie zawsze się sprawdza. W związku z tym warto śledzić kolejne prognozy pogody.

Zobacz: Potężne uderzenie zimy w Rosji. Nawet 40 stopni mrozu i olbrzymie zaspy śnieżne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zima | pogoda | prognoza pogody | IMGW | pogoda długoterminowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Przejdź na