Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 0:14

04:21 20:59

21:34 04:14

18°C
  • Bezchmurnie
  • Odczuwalna 18°C
  • Ciśnienie 1014 hPa
  • Wiatr S 7 km/h
38
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
91% normy
pm 10
60% normy
Jutro 25°C 13°C
Wtorek 20°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Zawieje śnieżne i wysoki poziom wód. IMiGW ostrzega

Na północy Polski podniesiony poziom wód i silny wiatr, na południu intensywne opady śniegu i zawieje śnieżne - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jak podaje Instytut Meteorologii o Gospodarki Wodnej, w związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną przewiduje się na Żuławach i Zalewie Wiślanym wzrost poziomów wody powyżej stanów alarmowych. Ostrzeżenie trzeciego stopnia obowiązuje do godziny 12 w czwartek.

Reklama

Ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia oznacza, że poziomy wody (obserwowane lub prognozowane) układają powyżej stanów alarmowych.

Dodatkowo, IMiGW ostrzega również przed silnym wiatrem. W województwie pomorskim ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem obowiązują w powiecie słupskim, lęborskim, wejherowskim, puckim, gdańskim, malborskim, nowodworskim, sztumskim i tczewskim. Na tych terenach przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 90 km/h, z północy.IMGW wydało również ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa pomorskiego i południowej części kujawsko-pomorskiego w związku z oblodzeniem na drogach.

Niebezpiecznie na południu

W południowych częściach województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego obowiązuje z kolei ostrzeżenie drugiego stopnia w związku z intensywnymi opadami śniegu powodującymi przyrost pokrywy śnieżnej od 40 cm do 50 cm. IMGW wydało również ostrzeżenie dla tych terenów ze względu na zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane przez zachodni i północno-zachodni wiatr o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 65 km/h oraz opady śniegu.

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". IMGW zaleca w związku z tym dużą ostrożność, śledzenie komunikatów o sytuacji pogodowej oraz przestrzeganie "zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia".

Natomiast ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się "warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". "Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne" - ostrzega IMGW.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama