Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 1:38

05:03 20:20

01:16 18:55

14°C
  • Mgła
  • Odczuwalna 15°C
  • Ciśnienie 1014 hPa
  • Wiatr N 0 km/h
20
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
48% normy
pm 10
36% normy
Jutro 16°C 12°C
Sobota 23°C 14°C

Zaskakująco ciepła zima, czyli anomalie pogodowe po polsku

Mamy pogodowe anomalie i o tym, że klimat się ociepla, nie trzeba chyba nikogo przekonywać - mówił poranny gość rozmowy "W cztery oczy" w Radiu Opole, przyrodnik dr Arkadiusz Nowak.

Przyrodnik podkreślił, że wystarczy, by temperatura w atmosferze podniosła się o 0,2 stopnia, aby zaczęły dziać się dziwne rzeczy, takie jak np. trąby powietrzne czy przesunięcia pór roku.

Raz na 10 lat ciepła zima może się zdarzyć, ale nie tak bardzo ciepła - dodał Nowak.

- Gdyby było normalnie, to raczej temperatury 10 - 8 stopni, a nawet wyżej, na przełomie grudnia i stycznia nie powinny się zdarzyć, i rzadko zdarzają się zupełne braki opadów w miesiącach, w których te opady występowały - mówił przyrodnik.

Ciepła zima może spowodować różne negatywne skutki w przyrodzie. Po przyjściu mrozów wymarznie część nasion, które zakiełkowały. Poza tym budzą się do życia organizmy, które powinny hibernować, na przykład owady.

Nowak przypomniał, że owady są niezwykle ważne dla gospodarki, w leśnictwie, w rolnictwie, w tych sektorach, które związane są z produkcją roślinną. Ponadto owady są ważne dla przeżycia innych organizmów, które się nimi żywią. - Mieliśmy kilka dni temu sygnały z Opolszczyzny o wybudzeniu się nietoperzy - powiedział.

Wybudzenie nietoperzy, rzadkich i pożytecznych gatunków, może spowodować, że nie doczekają one wiosny. Jak dodał dr Nowak, trudno jest jednak prognozować, jaka będzie pogoda na dłużej niż dwa tygodnie.

Reklama

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: zima | pogoda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje