Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 0:54

06:34 18:17

18:05 03:20

12°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 10°C
  • Ciśnienie 1013 hPa
  • Wiatr E 13 km/h
19
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
45% normy
pm 10
30% normy
Jutro 17°C 10°C
Czwartek 15°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

​Zamarzły mazurskie jeziora. Nadbałtyckie plaże skute lodem

W nocy z niedzieli na poniedziałek zamarzły mazurskie jeziora od Mamr, przez Niegocin po Mikołajskie. Zamarznięte jest także największe polskie jezioro - Śniardwy. Ratownicy podkreślają, że lód na wszystkich jeziorach jest zbyt cienki, by nań wchodzić.

Dyżurny Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (MOPR) Marek Banaszkiewicz poinformował w poniedziałek PAP, że nocny mróz doszczętnie skuł tafle mazurskich jezior na szlaku od Mamr na północy, przez Niegocin, po jezioro Mikołajskie. "Wczoraj były jeszcze widoczne w oddali plamy, co świadczyło o tym, że miejscami lodu nie było, albo był bardzo cienki. Dziś całe jezioro jest pokryte lodem" - powiedział Banaszkiewicz i dodał, że w portach lodowa tafla jest znacznie grubsza, niż w znacznym oddaleniu od brzegu. "O wędkowaniu, czy ślizganiu się po jeziorze nie można jeszcze mówić, lód jest zbyt cienki" - podkreślił.

Reklama

Ostatnie mroźne dni skuły lodem także największe polskie jezioro - Śniardwy. Ratownicy z Mazurskiej Służby Ratowniczej w Okartowie powiedzieli PAP, że tafla lodu ma na razie 4-5 cm. grubości, a to dużo za mało, by na nią wchodzić i bezpiecznie się po niej poruszać.

W poniedziałek rano w Giżycku było minus 11 stopni Celsjusza, ale w ostatnich dniach temperatura spadała do minus 14 - 18 stopni. Zamarzaniu jezior sprzyja nie tylko tęgi mróz, ale i brak wiatru.

Mazurscy ratownicy są przygotowaniu do niesienia pomocy na skutych lodem jeziorach - poruszają się po nich poduszkowcami.

Skute lodem są też nadbałtyckie plaże. Prezentujemy zdjęcia przesłane nam przez czytelnika Ibolya:

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje