Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 5:54

07:28 16:06

12:39 03:42

0°C
  • Mgła
  • Odczuwalna -1°C
  • Ciśnienie 1000 hPa
  • Wiatr ESE 7 km/h
59
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
157% normy
pm 10
124% normy
Jutro 2°C -1°C
Poniedziałek 1°C -1°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Załamanie pogody w Hiszpanii. Śnieżyca "Filomena" sparaliżowała komunikację

​W znacznej części Hiszpanii nastąpiło w piątek wieczorem gwałtowne załamanie pogody w związku z burzą śnieżną "Filomena". Międzynarodowe lotnisko w Madrycie zostało zamknięte, ponad 420 dróg jest nieprzejezdnych, zawieszono kursowanie wielu pociągów.

W Madrycie po raz pierwszy ogłoszono czerwony (prawie najwyższy) poziom alertu pogodowego na drogach. W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi wstrzymano ruch samolotowy na międzynarodowym lotnisku Barajas, do czasu uprzątnięcia śniegu z pasów startowych i zmiany warunków meteo, szczególnie widoczności.

Reklama

Samoloty przekierowywane są na inne lotniska - poinformował w TVE minister transportu, Jose Luis Abalos. Według operatora lotniskowego AENA, do tej pory odwołano 50 lotów.

W piątek wieczorem zawieszono kursowanie madryckich pociągów podmiejskich oraz pociągów dużych prędkości AVE między Madrytem i najbardziej dotkniętymi śnieżycą regionami, w tym Walencją i Alicante. Burmistrz miasta Jose Luis Martinez - Almeida poinformował na Twitterze, że "sytuacja na drogach nie jest dobra" i zaapelował o nieporuszanie się samochodami, z wyjątkiem sytuacji absolutnej konieczności. Zwrócił się do kierowców o zakładanie łańcuchów na koła.

Karetki ugrzęzły w śniegu

Wiele karetek pogotowia ugrzęzło w śniegu w odległości 500 m przed wjazdem do madryckiego szpitala Ramon y Cajal. Personel sanitarny przewiózł pacjentów do szpitala na wózkach inwalidzkich. 

Około 400 kierowców utknęło na drogach w regionie stolicy, 300 w regionie Walencji, a ponad 150 w okolicy Avili (Kastylia i Leon).

Na wielu drogach regionu stołecznego odnotowano kilometrowe korki, a odcinki niektórych autostrad wyłączono z ruchu kołowego. Hiszpańska Dyrekcja Generalna Obrony Cywilnej apeluje o niewychodzenie w ten weekend z domów.

To jeszcze nie koniec

Najtrudniejszej sytuacji pogodowej w najbliższych dniach oczekuje się w Madrycie, Toledo, Guadalajarze, Cuence, Albacete, Catellon, Walencji, Saragossie i Tarragonie, gdzie może spaść ponad 20 cm śniegu w ciągu najbliższych 24 godzin. Ministerstwo obrony poinformowało, że do pomocy zablokowanym przez śnieżyce samochodom została włączona specjalna jednostka wojskowa (UME).

Do końca weekendu w stolicy zamknięto ośrodki sportowe, biblioteki, muzea i ośrodki kulturalne. Odwołano wszystkie wydarzenia sportowe, a Uniwersytet w Madrycie (UAM) zawiesił zajęcia. W Walencji zamknięto port morski Puerto Gandia. W Barcelonie, ze względu na wichury, zostały zamknięte parki i ogrody. Według państwowej agencji meteorologicznej (Aemet) śnieżyca "Filomena" potrwa do poniedziałku, ale niskie temperatury w całym kraju utrzymają się przez następny tydzień.

Z Saragossy Grażyna Opińska

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama