Reklama

Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:15

07:07 17:34

20:54 12:54

9°C
 • Zachmurzenie duże
 • Odczuwalna 10°C
 • Ciśnienie 1013 hPa
 • Wiatr S 4 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

52
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
130% normy
pm 10
99% normy
Jutro 21°C 11°C
Poniedziałek 21°C 11°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Zagrożenie powodziowe po sąsiedzku. Woda przyjdzie też do Polski?

Utrzymujące się intensywne opady deszczu doprowadziły w sobotę do wzrostu zagrożenia powodziowego na południu i wschodzie Niemiec.

W Saksonii, Turyngii i Bawarii woda zalała domy i drogi. Sytuacja pogarsza się z godziny na godzinę - ostrzega telewizja ARD.       

Reklama

W Saksonii niepokój wzbudza szybko rosnący poziom wody w rzekach Mulda i Biała Elstera. Woda zalała częściowo miasto Grimma, a w nocy z soboty na niedzielę Mulda ma osiągnąć tam poziom sześciu metrów, co oznacza konieczność ogłoszenia najwyższego stopnia alarmowego. Rozważana jest ewakuacja mieszkańców.             

W Gersdorfie w Saksonii przepływająca przez miasto woda sięga mieszkańcom do kolan. Strażacy bez ustanku wypompowują wodę z zalanych piwnic. Podobna sytuacja panuje w Doebeln i kilku innych miejscowościach w tym kraju związkowym.        W północnej Bawarii wiele rzek wystąpiło z brzegów. Na nadejście fali powodziowej przygotowują się władze Pasawy. Przepływający przez zabytkowe miasto Dunaj podniósł się po opadach do poziomu 7,6 metra, zwykle rzeka ma 4,5 metra. Część starego miasta znalazła się pod wodą. W niedzielę poziom rzeki ma wzrosnąć do dziewięciu metrów. Do zabezpieczenia budynków użyto 10 tys. worków z piaskiem.             

Trudna sytuacja panuje także w Brandenburgii i Turyngii. Na kilku odcinkach zostały zamknięte autostrady i drogi krajowe. Zalana została autostrada A8 w okolicach Pforzheim. W okolicach Karlsruhe A5 została zamknięta ze względu na obsunięcia ziemi.       

Na Menie w Wuerzburgu przerwano ruch statków. Również na Renie pomiędzy Rheinfelden w Szwajcarii i śluzą Kembs zawieszono kursowanie statków. Ruch wstrzymano także na Neckarze pomiędzy Stuttgartem a Heilbronnem.               

W Badenii-Wirtembergii za zaginionego uznano 46-letniego robotnika budowlanego. Policja zakłada, że mężczyznę porwał silny prąd w Bad Urach, gdzie miejscowy potok zmienił się po opadach w rwącą rzekę.              

Niemiecki Instytut Meteorologiczny zapowiada na noc z soboty na niedzielę i na niedzielę dalsze opady; na południu może spaść do 100 litrów deszczu na metr kwadratowy.           

Z Berlina Jacek Lepiarz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje