Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 18:28

07:22 16:14

11:10 01:00

0°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -4°C
  • Ciśnienie 1024 hPa
  • Wiatr NNW 11 km/h
21
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
51% normy
pm 10
28% normy
Jutro 1°C 0°C
Poniedziałek 3°C 2°C

Zagrożenie powodziowe na południu kraju nadal realne

Zagrożenie powodziowe na południu kraju nadal jest realne. Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Witold Sumisławski uspokaja, że na razie służby mają wszystko pod kontrolą i zapewnił, że "nie będzie powtórki z 2010 roku".

Witold Sumisławski podkreślił, że w zbiornikach retencyjnych jest jeszcze miejsce na dodatkową ilość wody. Problem będzie dopiero wtedy, gdy fala wezbraniowa "przejdzie poniżej zbiorników".

Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej uspokajał jednak, że nie będzie powtórki z powodzi z 1997 czy 2010 roku, bo od tamtego czasu wiele się zmieniło. Przede wszystkim przygotowywanie zbiorników retencyjnych zaczęło się na kilka dni przed spodziewanymi ulewami, przez co mogły one pomieścić znacznie większą ilość wody. Poprawiło się też prognozowanie.

Reklama

Mimo względnego spokoju, była to pracowita noc dla strażaków. Od wczoraj interweniowali oni około 5 tysięcy razy. Jak zaznaczył rzecznik Komendanta Głównego Straży Pożarnej Paweł Frątczak, ich działania polegały głównie na umacnianiu wałów przeciwpowodziowych i udrażnianiu przepustów.

960 zalanych budynków

Wypompowywali też wodę z podtopionych domów. Tylko w ciągu ostatniej doby w województwie małopolskim zalanych zostało aż 960 budynków.

Paweł Frątczak poinformował, że na rzekach nadal przekroczone są 34 stany alarmowe, z czego 27 na Wiśle i jej dopływach. Jak dodał, odnotowanych jest też około 80 stanów ostrzegawczych.

Działania ratownicze na południu kraju wspierane są przez strażaków z województwa kujawsko -pomorskiego, podlaskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego. łódzkiego, pomorskiego oraz słuchaczy 3 szkół Państwowej Straży Pożarnej z Warszawy Krakowa i Częstochowy. 

O 9 rozpoczęło się posiedzenie rządowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Tematem jest bieżąca sytuacja powodziowa.

Prognozy na dziś nie są optymistyczne. Największym zagrożeniem będą intensywne opady związane z burzami. W sobotę na południu i wschodzie kraju spaść może nawet do 25 litrów wody na metr kwadratowy.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy