Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 2:55

06:14 18:46

18:01 01:06

17°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 16°C
  • Ciśnienie 1010 hPa
  • Wiatr W 11 km/h
38
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
91% normy
pm 10
66% normy
Jutro 13°C 7°C
Niedziela 12°C 6°C

​Zaczynają zamarzać mazurskie jeziora. Ratownicy ostrzegają

Wielkie Jeziora Mazurskie zaczynają zamarzać - poinformowali w sobotę ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (MOPR) i zaapelowali o powstrzymanie się od wchodzenia na lód, który jest na to jeszcze za cienki.

"Aby można było bezpiecznie korzystać z zamarzniętego jeziora potrzeba kilku dni srogiego mrozu" - napisali w komunikacie ratownicy MOPR i zaapelowali, by ludzie nie wchodzili jeszcze na zamarznięte tafle. Przypomnieli też zasady bezpiecznego poruszania się po zamarzniętych jeziorach, do których należy m.in. konieczność posiadania kolców asekuracyjnych, czy co pewien czas kontrolne uderzanie o lód i w razie usłyszenia trzasku - wycofanie się powoli tą samą drogą. Ratownicy radzą też, by na lód zawsze wchodzić w towarzystwie kogoś innego, kto będzie przebywał w zasięgu wzroku i chodzić po tafli wyłączenie wtedy, gdy temperatura jest ujemna.

Reklama

Ratownicy przyznali, że w piątek na Szlaku Wielkich Jezior "można było dostrzec ciekawe zjawisko, kiedy to woda dosłownie parowała dzięki bardzo niskiej temperaturze", sięgającej -18 stopni. "Działo się tak przez wiatr, który tworząc falowanie uniemożliwił powstanie pokrywy lodowej. W nocy natomiast wiatr ustał i powstał lód - nie oznacza to, że jest on jednak bezpieczny!" - napisali ratownicy MOPR.

Mniejsze jeziora i stawy na Mazurach są już zamarznięte od kilku dni. Także w tych miejscach, przypominają ratownicy, należy być ostrożnym przy wchodzeniu na lód. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje