Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 6:18

07:28 16:06

12:39 03:42

0°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -1°C
  • Ciśnienie 999 hPa
  • Wiatr E 7 km/h
59
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
157% normy
pm 10
124% normy
Jutro 2°C -1°C
Poniedziałek 1°C -1°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Zachowanie ptaków może być zwiastunem ostrej zimy

W tym roku nadzwyczaj wcześnie w swoich zimowych kwaterach wylądowały małe łabędzie. Biolodzy odczytują to jako wskazówkę zbliżającej się ostrej zimy.

Nie są to naukowe fakty, ale z zachowania niektórych gatunków zwierząt można odczytać przepowiednie meteorologiczne. Rosyjskie przysłowie mówi np., że łabędzie przynoszą na swoich skrzydłach zimę i są zwiastunami ostrej aury.

Reklama

Jeżeli ta reguła się zgadza, to tegoroczna zima będzie długa i mroźna - mówi biolog Dominic Cimiotti z Instytutu im. Michaela Otto w Bergenhusen w Szlezwiku-Holsztynie.

Łabędzie Bewicka, spędzające ciepłe miesiące i mające swoje obszaru wylęgu w syberyjskiej tundrze, w tym roku szczególnie wcześnie odleciały w cieplejsze regiony, gdzie będą zimować.

Jak podaje organizacja ochrony środowiska WWT, pierwszy klucz tych łabędzi leciał do Wielkiej Brytanii 11 października, czyli 25 dni wcześniej niż w ubiegłym roku i najwcześniej od 1963. Stada łabędzi tego gatunku widziano także już w północnej Holandii nad Gooimeer i Lauwersmeer.

Te informacje pokrywają się z obserwacjami ze Szlezwiku-Holsztyna, gdzie już 27 września obserwowano pojedyncze egzemplarze tego gatunku lecące na zachód. W porównaniu z rokiem ubiegłym leciały one 10 dni wcześniej niż zazwyczaj do swoich bezśnieżnych kwater zimowych w Irlandii, Anglii i Holandii.

Winny spadek temperatur?

Jak przypuszczają eksperci WWT może się to wiązać z załamaniem pogodowym w Europie Wschodniej na początku października, kiedy odnotowano temperatury o prawie 10°C niższe niż temperatura przeciętna. Prawdopodobnie to właśnie skłoniło ptaki do odlotu.

- Wcześniejszy odlot małych łabędzi może być jednak wskazówką, że w niektórych krajach zima zacznie się wcześniej - podkreśla Cimiotti. Możliwe jest jednak także, że zachowanie łabędzi karłowatych wynikało tylko z gwałtownego spadku temperatury.

Łabędzie Bewicka, objęte ścisłą ochroną, są najmniejszymi łabędziami w Europie - są nieco mniejsze niż łabędzie czarnodziobe. Wyróżnia je czarno- żółty dziób, który jest tak indywidualny, jak odcisk palca człowieka.

dpa / oprac. Małgorzata Matzke, Redakcja Polska Deutsche Welle


Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama