Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 0:22

06:32 18:20

18:05 03:20

12°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 11°C
  • Ciśnienie 1013 hPa
  • Wiatr E 11 km/h
19
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
45% normy
pm 10
30% normy
Jutro 17°C 10°C
Czwartek 15°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Wyjątkowo sroga zima? Długoterminowa prognoza IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że nadchodząca zima w Polsce nie będzie się różnić pogodowo od zim z ostatnich lat. Tym samym IMGW zaprzecza medialnym doniesieniom o czekającej nas wyjątkowo srogiej zimie, zarówno w Polsce, jak i w Europie.

Niektóre media piszą nawet o nadchodzącej "bestii ze wschodu". Takie prognozy przygotowali naukowcy z Uniwersytetu Columbia w USA, którzy twierdzą, że Europę czekają wyjątkowo mroźne miesiące.

Reklama

Grzegorz Walijewski z IMGW mówi, że według polskich synoptyków, te przewidywania się nie sprawdzą. "Nie będzie 'bestii ze wschodu', zima będzie łagodniejsza. Będzie jednak okres bardziej chłodny i bardziej śnieżny" - podkreśla synoptyk.

Prawdziwa zima dopiero w styczniu

Według prognoz IMGW, mrozy i bardziej obfite opady śniegu będą dopiero w styczniu. Synoptycy informują, że najzimniej ma być na północnym-wschodzie kraju oraz w górach. Najcieplej - na Pomorzu. 

"Zima będzie całkiem normalna z cieplejszym grudniem i nieco chłodniejszym styczniem i częścią lutego. Będziemy mogli zaobserwować śnieg, a pokrywa śnieżna na pewno się stworzy" - powiedział Grzegorz Walijewski.

Na śnieżne Boże Narodzenie nie ma co liczyć

Według IMGW, w tym roku raczej nie ma co liczyć na śnieżne święta Bożego Narodzenia. Taką sytuację obserwuje się w Polsce od 2015 roku. Grzegorz Walijewski zaznacza, że jest to spowodowane cyklicznymi wahaniami temperatur w naszej części Europy. 

"Zmienia się cyrkulacja powietrza. Jest zmienność klimatu i teraz jesteśmy w dłuższym, cieplejszym okresie" - podkreśla Walijewski.

Opady śniegu i 10-stopniowy mróz

Synoptycy prognozują, że w styczniu i lutym średnia temperatura dobowa może wynosić około -10 stopni Celsjusza. Wtedy też należy spodziewać się opadów śniegu. 

Roztopy prawdopodobnie nadejdą na przełomie lutego i marca, wtedy można się spodziewać przybrania wód na polskich rzekach.


Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach -> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę długoterminową na 45 dni

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje