Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 10:49

07:31 15:24

03:02 14:05

-3°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -8°C
  • Ciśnienie 1021 hPa
  • Wiatr ESE 15 km/h
52
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
129% normy
pm 10
86% normy
Jutro -2°C -3°C
Niedziela 1°C 0°C

Wrzesień, jakiego jeszcze nie było? Jednoznaczna prognoza

Nigdy nie było tak gorąco o tej porze roku? Okazuje się, że średnia temperatur w Polsce obecnie jest znacznie wyższa od średniej. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ocenia, że wrzesień 2023 roku prawdopodobnie będzie najcieplejszym takim miesiącem w historii pomiarów w Polsce. Dowiedz się, jakie anomalie odnotowano w porównaniu ze średnią z kilkudziesięciu lat.

Od początku miesiąca towarzyszy nam piękna, letnia pogoda, która we wrześniu jest czymś wyjątkowym. Choć jeszcze się nie skończył, synoptycy szacują, że może to być najcieplejszy taki miesiąc w historii pomiarów w Polsce.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Reklama

Wrzesień jedyny w swoim rodzaju

Jak prognozuje IMGW, chociaż do końca września zostało jeszcze dziewięć dni, to pogoda w najbliższym czasie nie zmieni się zbyt mocno. Jeśli obecna ciepła aura się utrzyma, to czeka nas najprawdopodobniej najgorętszy taki miesiąc od chwili rozpoczęcia systematycznych pomiarów w naszym kraju.

Sprawdź też: Kolejny rekord pobity. Dane z sierpnia budzą zdumienie

Imponująca anomalia

Podsumowując minione dwadzieścia dni IMGW ocenił, że "tegoroczny wrzesień można uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie, ze średnią obszarową anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą aż +3,6 stopnia [Celsjusza]".

Ową dodatnią anomalią są temperatury - wyjątkowo wysokie, jak na tę porę roku. Jak obliczają specjaliści, najniższe anomalie zanotowano na południowym wschodzie: +2,6 st. C w Nowym Sączu. Z kolei w pozostałych częściach Polski wartość anomalii zbliża się do 4 stopni Celsjusza.

Według specjalistów z IMGW, największą anomalię odnotowuje się na Śnieżce, czyli w jednym z najchłodniejszych miejsc w naszym kraju. Obecnie w tym miejscu notuje się temperatury wyższe o 4,7 st. C od średniej trzydziestoletniej.

Zobacz: Na nartach już tu nie pojeżdżą. Wszystko przez globalne ocieplenie

W ciągu najbliższych dni możemy spodziewać się lekkiego ochłodzenia, jednak według synoptyków zmiana pogody nie będzie gwałtowna i obecny trend wyższych o średniej temperatur się utrzyma. Jeśli fatycznie tak się stanie, to jest duża szansa że tegoroczny wrzesień będzie najgorętszy w historii naszego kraju.

***

Czytaj także: 

Wybory 2023. Tak wypełnisz kartę wyborczą, by głos był ważny

Jak głosować poza miejscem zameldowania? Masz czas do 12 października 

Jak zagłosować za granicą? Nie wszędzie wystarczy dowód osobisty 

Sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców. Bez tego nie oddasz głosu 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | prognoza pogody | wrzesień | jesień | rekord | wysokie temperatury
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy