Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 21:23

07:12 17:29

18:00 07:47

13°C
  • Zachmurzenie małe
  • Odczuwalna 9°C
  • Ciśnienie 1001 hPa
  • Wiatr SW 22 km/h
3
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
6% normy
pm 10
6% normy
Jutro 10°C 4°C
Sobota 9°C 2°C

​Włochy: Rekordowo ciepła zima. Truskawki już dojrzały

We Włoszech kilka tygodni wcześniej, niż zwykle dojrzały truskawki, które już są w masowej sprzedaży, a mimozy, wręczane w Dniu Kobiet, mogą nie doczekać 8 marca - to efekty rekordowo ciepłej zimy. Według ekspertów, wywołała ona rewolucję w ogrodach i uprawach.

Pierwsze w tym roku truskawki z południa kraju dojrzały na początku lutego, choć zazwyczaj zbierane są od marca. Tymczasem w regionie Lacjum gotowy jest już bób - tradycyjne warzywo majówek. Za tydzień do sklepów trafią z kolei szparagi, sprzedawane zwykle na wiosnę.

To nadzwyczajne przyspieszenie - jak tłumaczą meteorolodzy cytowani przez dziennik "La Repubblica" - jest rezultatem wyjątkowo łagodnej zimy, która w niektórych częściach Włoch jest najcieplejsza od 250 lat.

Jak się zauważa, producenci żywności są jednak bardzo ostrożni.

Reklama

"Można mówić o korzyściach, ale także o ryzyku" - podkreślił Lorenzo Bazzana ze związku rolników Coldiretti. Zaznaczył, że ciepła zima wywołała wczesny zalew rynku przez kalafiory i brokuły, których jest wręcz za dużo. Pogodowe anomalie sprawiają też, że zmienia się smak i wygląd warzyw.

Zaburzeniu ulegają zwyczaje i planowanie cyklu produkcyjnego. Jako przykład podaje się przedwcześnie kwitnące w tym roku mimozy. Jeśli tak wysokie temperatury utrzymają się, przekwitną przed 8 marca, gdy są najpopularniejszym podarunkiem dla kobiet.

Obecnie największe obawy, po wielu dniach temperatur nawet powyżej 20 stopni Celsjusza w wielu rejonach kraju, wywołuje możliwość nadejścia chłodu i przymrozków. Zniszczyłyby one dużą część upraw.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy