Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 4:18

07:12 17:29

18:00 07:47

14°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 12°C
  • Ciśnienie 1003 hPa
  • Wiatr SSW 15 km/h
28
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
68% normy
pm 10
45% normy
Jutro 10°C 4°C
Sobota 9°C 2°C

Wlk Brytania: Powódź wzdłuż Tamizy

Powodzie w Wielkiej Brytanii objęły dziś dolinę Tamizy powyżej Londynu. Woda zalała dziesiątki tysięcy hektarów w okolicach Windsoru, Slough i na przedmieściach brytyjskiej stolicy. Do pomocy wezwano wojsko. Niestety, prognozy na najbliższe dni są niepokojące. Meteorolodzy nadal ostrzegają przed intensywnymi opadami.

Dotychczas powodzie dawały się we znaki z rzadka zaludnionym okolicom w południowo-zachodniej Anglii, odległym od Londynu. Dziś Tamiza i jej dopływy, które wzbierały już w weekend, wylały na najgęściej zamieszkanych terenach pod Londynem, w hrabstwach Berkshire, Buckinghamshire i Surrey. Jest to najbogatsza okolica Wysp brytyjskich, tak zwany "pas milionerów". 

Gigantyczne straty

Zdjęcia z helikopterów ukazują malownicze wsie i setki rezydencji otoczonych przez olbrzymie rozlewiska. Woda przerwała połączenia drogowe i kolejowe, mieszkańcy kilku miejscowości poruszają się po ulicach kajakami i łodziami. Zalana kanalizacja wyrzuca nieczystości ze studzienek na ulicach i wewnątrz domów, co budzi obawy przed możliwością epidemii. Jak dotąd nigdzie nie podjęto jednak decyzji o ewakuacji mieszkańców.

Reklama

Poranna brytyjska prasa zamieściła dziś ocenę strat wynikłych z dotychczasowych powodzi - 650 milionów funtów. Teraz ta suma jest już nieaktualna - trzeba ją pomnożyć kilkakrotnie, gdyż każda z zalanych rezydencji warta jest od kilku do kilkudziesięciu milionów. Na jutro i środę zapowiadane są dalsze intensywne opady.

Najbardziej mokra zima od 1910 roku

Za powód najbardziej mokrej zimy w południowej Anglii od 1910 r. uważana jest tzw. oscylacja quasi dwuletnia - szybki, wąski i silny prąd powietrzny, który utworzył się w atmosferze nad równikiem.

Prąd powietrzny powstaje w wyniku różnicy temperatur między tropikalnymi masami powietrza nad równikiem i mas powietrza polarnego. Efektem jest zmiana kierunku wiatru ze wschodniego na zachodni w odstępach 14 miesięcy.


Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: Wielka Brytania | powódź | pogoda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama