Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 21:06

7:03 15:39

14:321:55

2°C
 • Pochmurno
 • Odczuwalna -6°C
 • Ciśnienie 1026 hPa
 • Wiatr E 28 km/h
 • Dla biegaczy
  1
  Fatalne

  Lepiej nie wychodź z domu

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

17
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
41% normy
pm 10
29% normy
Jutro 1°C -4°C
Środa 0°C -5°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Wiosna tuż tuż. Są na to dowody

Przy budkach lęgowych krzątają się sikory bogatki, wróble mazurki znoszą materiały do gniazd, kawki pilnują otworów wentylacyjnych, kruki już rozpoczynają okres lęgowy, a pszczoły zaczynają opuszczać ule. Wszystko wskazuje na to, że wiosna już tuż tuż.

Według ekspertów, bociany przylecą zgodnie z rozkładem. Wprawdzie aurę mamy wiosenną, ale nie należy spodziewać się ich przylotu wcześniej niż zwykle. Ireneusz Kaługa ornitolog z Grupy Ekologicznej powiedział Radiu Podlasie, że ptaki te zaczynają wracać do nas w drugiej połowie marca. Na termin przylotu nie ma wpływu pogoda w Polsce. Do tej pory brak sygnałów, aby ptaki zbliżały się do naszych granic.

Reklama

Ornitolog przypomniał, że w ubiegłym roku w powiecie siedleckim pierwsze bociany pojawiły się 19 marca. W ptasich gniazdach obserwowane jest ożywienie. Przy budkach lęgowych krzątają się sikory bogatki, wróble mazurki znoszą materiały do gniazd, kawki pilnują otworów wentylacyjnych, a kruki już rozpoczynają okres lęgowy. To znak, że wiosna tuż, tuż. 

Co więcej , to nie pierwsza oznaka zbliżającej się wiosny. Pierwsze w tym roku obloty pszczół zaobserwowali pszczelarze na Podkarpaciu. Owady te przetrwały zimę w bardzo dobrej kondycji - poinformował we wtorek prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie Roman Bartoń.


"Obloty świadczą o zbliżającej się wiośnie"

- Dłuższy o kilka godzin dzień, sporo słońca, dodatnie temperatury powietrza oraz brak śniegu sprawiają, że pszczoły zaczynają opuszczać ule. Obloty świadczą o zbliżającej się wiośnie - powiedział Bartoń.

Na Podkarpaciu ule opuściły już pszczoły z pasiek położonych na otwartym terenie, w pobliżu domostw. Natomiast pszczoły z pasiek, które znajdują się w lasach nadal są w ulach.

Bartoń ocenił, że "pszczoły przezimowały w bardzo dobrej kondycji". - W pasiekach praktycznie nie ma ubytków, a niektóre matki zaczynają już składać jajeczka - zauważył.

W ubiegłym roku podkarpaccy pszczelarze zebrali średnio 18 kilogramów miodu z jednego ula - najwięcej ze spadzi. Z podkarpackich pasiek pochodzi ok. 40 proc. tego miodu w Polsce; jest on dwa-trzy razy droższy od innych rodzajów.

Na Podkarpaciu ponad 4000 pszczelarzy prowadzi 110 tys. rodzin pszczelich. W południowo-wschodniej Polsce na jeden kilometr kwadratowy przypada sześć rodzin pszczelich; przeciętna krajowa to 3,5 rodziny na kilometr kwadratowy.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Dowiedz się więcej na temat: wiosna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje