Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 20:06

06:20 18:37

19:12 06:24

11°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 9°C
  • Ciśnienie 1022 hPa
  • Wiatr W 13 km/h
21
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
51% normy
pm 10
36% normy
Jutro 13°C 7°C
Czwartek 16°C 10°C

Wiosna coraz bliżej. Oto dowody

Z zimowego snu wybudzają się niedźwiedzie. W rejonie Skrzycznego w Beskidzie Śląskim dorosłe zwierzę zauważyli turyści. To dowód, że wiosna jest już coraz bliżej - podkreśla nadleśniczy z Węgierskiej Górki Marian Knapek.

Jak powiedział nadleśniczy, turyści zobaczywszy niedźwiedzia przestraszyli się i zeszli mu z drogi. - To dobry odruch. Drapieżnik po zimowym śnie może być głodny i poirytowany, dlatego lepiej nie wchodzić mu w drogę - dodał Knapek. W internecie pojawiły się także zdjęcia niedźwiedzich tropów wykonane na Skrzycznym w minioną sobotę. Ślady znajdują się niedaleko domów.

Nadleśniczy powiedział, że w rejonie Doliny Zimnika ustawione zostały tabliczki ostrzegające przed niedźwiedziem. - Nie chodzi o straszenie turystów. Chcemy informować, by mieli świadomość, że mogą spotkać niedźwiedzia. Drapieżnik raczej będzie ich unikał, ale sprowokowany może zaatakować, a przed nim nie ma ucieczki - wyjaśnił.

Reklama

Knapek dodał, że przebudzenie się drapieżnika to jeden z dowodów wskazujących na zbliżanie się wiosny. - Ale to nie jedyny dowód. Wcześnie rano w dolinach słychać już świergot ptaków. Pojawiają się przebiśniegi, kwitną bazie - mówił.

Na szlakach turystycznych w Beskidach warunki są jednak nadal trudne. Maciej Mażul z Babiogórskiego Parku Narodowego powiedział, że pokrywa śniegu przy schronisku na Markowych Szczawinach wynosi 115 cm. Wyżej, w miejscach, gdzie został on nawiany, może go być nawet 4 m. Dobre warunki wciąż utrzymują się na wielu trasach narciarskich, m.in. w rejonie Szczyrku i Wisły.

Niedźwiedź brunatny jest największym drapieżnikiem żyjącym w polskich lasach. Waży do 250-300 kg. Żyje średnio 20-25 lat. W Polsce jest pod całkowitą ochroną. W Beskidzie Śląskim przez wiele lat nie był widywany. - Pewnie jeszcze 20 lat temu, gdyby ktoś powiedział, że widział tutaj niedźwiedzia, to popukalibyśmy się w czoło. Drapieżnik przywędrował jednak, co jest oznaką, że pasuje mu ten teren. Bardzo się z tego cieszymy - powiedział Knapek.


Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne