Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 5:11

07:22 15:27

19:46 12:30

-7°C
  • Mgła
  • Odczuwalna -6°C
  • Ciśnienie 1003 hPa
  • Wiatr W 4 km/h
Jutro -1°C -3°C
Niedziela -1°C -4°C

Wielka Brytania: Fala upałów nie ustaje. Wydano nowe ostrzeżenia

Temperatury w Wielkiej Brytanii są w tym roku rekordowo wysokie. Brytyjski urząd meteorologiczny Met Office wydał kolejne ostrzeżenie przed ekstremalnymi upałami.

Tegoroczny rekord ciepła znów ustanowiony został na londyńskim lotnisku Heathrow, gdzie termometry pokazały we wtorek 32,2 stopnie Celsjusza. W tym samym miejscu w niedzielę odnotowano 31,6 st. C. Jednak meteorolodzy przewidują, że w czwartek w niektórych częściach Wielkiej Brytanii temperatura sięgnie 33 stopni, czyli będzie wyższa niż w popularnych miejscach urlopowych na południu Europy, jak Marbella, Mykonos czy Teneryfa.

Pierwszy raz w historii

W związku z utrzymującymi się wysokimi temperaturami Met Office wydał we wtorek drugie ostrzeżenie o ekstremalnych upałach. Dotyczy ono Irlandii Północnej i obowiązuje od środy rano do północy z piątku na sobotę. W sobotę w Irlandii Północnej było 31,2 stopni Celsjusza, co jest najwyższą temperaturą, jaką kiedykolwiek tam zarejestrowano. W poniedziałek podobne ostrzeżenie - pozostające w mocy do północy z czwartku na piątek - wydano dla całej południowo-zachodniej Anglii, części południowej i środkowej Anglii i dużej część Walii.

Reklama

To pierwsze dwa takie ostrzeżenia w historii. Met Office wprowadził je na początku czerwca, aby ostrzegać przed potencjalnym wpływem upałów na zdrowie ludzi. Jest ono pokłosiem sytuacji z lata zeszłego roku, gdy w Anglii zanotowano największą w historii liczbę ofiar śmiertelnych upałów. Według danych rządowej agencji Public Health England zmarło w tym okresie o 2256 osób więcej niż wynosi kilkuletnia średnia.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama