Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 3:08

06:17 18:41

08:36 19:55

7°C
  • Zachmurzenie umiarkowane
  • Odczuwalna 8°C
  • Ciśnienie 1026 hPa
  • Wiatr N 4 km/h
18
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
44% normy
pm 10
30% normy
Jutro 20°C 6°C
Poniedziałek 22°C 9°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Wichury w Zachodniopomorskiem. Najwyższy stopień zagrożenia w pasie nadmorskim

W nadmorskim pasie Pomorza Zachodniego utrzymuje się trzeci - najwyższy stopień zagrożenia. W głębi lądu odnotowuje się drugi stopień. Rekord siły wiatru w regionie padł w Darłowie - 135 km/h. W Szczecinie wiatr dochodzi w porywach do 95 km/h.

Synoptycy przewidują, że po południu zmieni się kierunek wiatru z zachodniego na północno-zachodni i będzie się utrzymywał przez całą dzisiejszą noc. Marcin Zydorowicz, wojewoda zachodniopomorski, obawia się, że spowoduje to wystąpienie cofki.

Reklama

 - Wiatr będzie wpychał wodę w stronę Zalewu Szczecińskiego. Wpłynie to na pewno na podwyższenie poziomu wody w Odrze. Nie przewidujemy jednak, żeby doprowadziło to do podtopień i niekontrolowanych sytuacji - mówi. -  Zmiana kierunku wiatru powoduje, że jest on teraz łagodniejszy i wywołuje mniejsze zagrożenie - mówi Renata Kurowska-Łazarz, dyżurna synoptyk Szczecina.

 - Po zmianie kierunku na północno-zachodni nasze wybrzeże będzie najbardziej narażone na szkody. Wysoka fala dotrze na pewno do portów. Wówczas w pasie nadmorskim wiatr nabierze siły. Trudna sytuacja pogodowa będzie utrzymywała się do późnego wieczora - dodaje Renata Kurowska-Łazarz.
W ciągu dnia najwięcej opadów śniegu i deszczu spodziewanych jest w pasie nadmorskim. Synoptycy przewidują, że późnym wieczorem lub jutro rano wiatr na terenie województwa zachodniopomorskiego zacznie powoli się wyciszać.

Krajobraz po wichurach

Po wichurach  około 103 tys. odbiorców jest pozbawionych prądu. W rejonie koszalińskim prądu nie ma 62 tys. odbiorców, a w rejonie szczecińskim 41 tys. Przy usuwaniu awarii energetycznych w Zachodniopomorskiem pracuje ponad 530 osób - poinformowały służby prasowe zachodniopomorskiego wojewody.


Najwięcej awarii wiatr spowodował w powiatach: drawskim, szczecineckim, koszalińskim, białogardzkim i kołobrzeskim. Przerwy w zasilaniu występują miejscowo w Szczecinie oraz m.in. w powiatach: gryfińskim, kamieńskim, goleniowskim, łobeskim i stargardzkim.
Dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Szczecinie powiedział, że od czwartku strażacy w regionie interweniowali z powodu silnego wiatru ponad 700 razy. Interwencje polegały na usuwaniu powalonych drzew i ułamanych konarów. Z tego powodu doszło do dwóch wypadków drogowych. Gałęzie spadły na samochody. Nikt jednak nie został ranny.

Obowiązuje alarm przeciwsztormowy

Wcześniej poinformowano, że w powiecie szczecineckim w miejscowości Skotniki przerwana linia energetyczna spadła na oborę i śmiertelnie poraziła 26 krów.
W portach Darłowo, Kołobrzeg i Dźwirzyno obowiązuje alarm przeciwsztormowy. Wstrzymano całkowicie ruch statków. Pogotowie przeciwsztormowe obowiązuje w Świnoujściu oraz Dziwnowie.
Rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus powiedział, że promy na dwóch przeprawach w mieście pomimo silnego wiatru nadal kursują. Do niedzieli wstrzymano natomiast ruch promów ze Świnoujścia do Szwecji, kutry rybackie także do niedzieli nie będą opuszczały portu - dodał Karelus.
Na razie nie ma zagrożenia powodziowego. Jeśli zmieni się kierunek wiatru na północno-zachodni stan wód może się jednak podnieść.

W 63 szkołach w Zachodniopomorskiem odwołano zajęcia - głównie z powodu braku energii elektrycznej i ogrzewania, chodzi m.in. o dwie szkoły w Świdwinie, dwie w Biesiekierzu i dwie w Dobrej Nowogardzkiej. Zastępca rzecznika Urzędu Miejskiego w Koszalinie Grzegorz Śliżewski podał, że zajęcia zawieszono też w II Liceum Ogólnokształcącym.

Do godzin przedpołudniowych nieprzejezdna była linia kolejowa między stacjami Szczecin Podjuchy i Szczecin Port Centralny. Wczesnym rankiem nieprzejezdna była natomiast linia kolejowa Świdwin - Worowo. Opóźniony został jeden pociąg osobowy.
W piątek na lotnisku Szczecin-Goleniów odwołano dwa loty, do Warszawy i Stavanger.
Wszystkie drogi krajowe w województwie są przejezdne.
PAP/IAR

Reklama

Reklama

Reklama