Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 9:38

7:37 15:55

0:062:00

2°C
 • Pochmurno
 • Odczuwalna 3°C
 • Ciśnienie 1005 hPa
 • Wiatr WSW 6 km/h
 • Dla biegaczy
  1
  Fatalne

  Lepiej nie wychodź z domu

 • Dla reumatyków
  6
  Umiarkowe

  Warunki atmosferyczne dobre, umiarkowane ryzyko bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

17
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
41% normy
pm 10
30% normy
Jutro 5°C 1°C
Piątek 3°C -5°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Wichury w Polsce. Tysiące ludzi bez prądu

Silny wiatr uszkodził linie energetyczne m.in. w województwach: mazowieckim, pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim oraz wielkopolskim. Drogi były zablokowane przez powalone drzewa i konary. Straż pożarna interweniowała ponad 5 tysięcy razy. Kilkanaście osób w całym kraju zostało rannych.

Tysiące domów bez prądu, zerwane dachy i połamane drzewa - tak wygląda bilans strat spowodowanych wichurami. W Lubuskiem silny, osiągający w porywach do 90 km/h wiatr występował od piątku i najwięcej szkód poczynił w infrastrukturze elektroenergetycznej. W poniedziałek rano bez prądu było ok. 2 tys. odbiorców. W woj. zachodniopomorskim około 4,5 tys. mieszkańców wciąż nie ma dostępu do elektryczności. 

Szkody w Lubuskiem

Reklama

Służby energetyczne kończą usuwanie skutków awarii wywołanych przez wichury w woj. lubuskim. Z ostatniego raportu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego wynika, że w regionie prądu pozbawionych jest jeszcze 200 odbiorców w pięciu miejscowościach.

Silny, osiągający w porywach do 90 km/h wiatr występował w regionie od piątku i najwięcej szkód poczynił w infrastrukturze elektroenergetycznej. W poniedziałek rano bez prądu było ok. 2 tys. odbiorców.

Z najnowszych danych służb wojewody wynika, że ta liczba spadła do 200, a energetycy muszą jeszcze naprawić jedną linię średniego napięcia i 14 stacji transformatorowych.

W Lubuskiem najtrudniejsza sytuacja była w piątek wieczorem, kiedy to dostaw energii elektrycznej było pozbawionych prawie 45,5 tys. odbiorców. W tym czasie bez zasilania pozostawało 248 miejscowości, a wśród nich cały powiat Żarski. Zerwanych zostało ponad 70 linii energetycznych i uszkodzonych ponad 870 stacji średniego napięcia.

Od piątku lubuska Straż Pożarna zanotowała około 480 interwencji związanych ze szkodami wyrządzonymi przez silne wiatry. 41 akcji dotyczyło szkodzeń obiektów mieszkalnych, większość pozostałych związana była z usuwaniem powalonych drzew.

Według prognoz meteorologów w poniedziałek w Lubuskiem wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach może osiągać prędkość do 60 km/h.

Bez prądu 4,5 tys. odbiorców w woj. zachodniopomorskim

W poniedziałek około 4,5 tys. mieszkańców we wschodniej części Zachodniopomorskiego nie ma jeszcze prądu przez awarie wywołane wichurami w miniony weekend. Zachodniopomorski wojewoda uruchomił jednorazowy zasiłek na budynki, w których wiatr uszkodził dachy.

Z powodu silnych wiatrów wiejących w weekend we wschodniej części województwa uszkodzonych jest jeszcze 197 stacji średniego napięcia. Bez prądu pozostaje około 4,5 tys. odbiorców w powiatach: Białogard, Szczecinek, Drawsko, Kołobrzeg i Koszalin. Ekipy energetyków pracują nad przywróceniem zasilania w tych miejscach.

Zachodniopomorska straż pożarna interweniowała w miniony weekend łącznie 730 razy, głównie przy usuwaniu uszkodzonych zwalonych gałęzi - poinformowały służby prasowe zachodniopomorskiego wojewody. Trwa także szacowanie szkód w pasie technicznym wybrzeża i w lasach.

Właściciele domów, w których wichura uszkodziła dachy mogą liczyć na pomoc wojewody; jednorazowy zasiłek na ten cel to kwota do 6 tys. zł. Wysokość szkód oszacują gminy, co będzie podstawą do złożenia wniosków o przyznanie zasiłku. Gminy zgłosiły na razie kilka uszkodzonych dachów.

Jak powiedziała rzeczniczka prasowa Enea Operator Sylwia Rycak, w zachodniej części województwa, do której spółka dostarcza prąd, w nocy z niedzieli na poniedziałek ekipy energetyków przywróciły wszystkim odbiorcom zasilanie.

Zdaniem Rycak, najgorsza sytuacja była w sobotę po południu, kiedy bez prądu było ok. 36 tys. odbiorców Enea Operator w Zachodniopomorskiem.

Podsumowanie strat na Mazowszu

Jak mówi wojewoda Mazowiecki, Jacek Kozłowski, wczoraj w całym województwie bez prądu było około 90 tysięcy osób. Dziś to już tylko kilka tysięcy. Z wielu budynków wiatr zerwał dachy.

Wojewoda zaznaczył, że zerwane linie energetyczne są naprawiane bardzo szybko. Nieco więcej czasu zajmie naprawa zerwanych dachów i uszkodzonych budynków. Zdaniem Jacka Kozłowskiego są to jednak niewielkie, w porównaniu z innymi regionami kraju uszkodzenia. 

Z prognoz, którymi dysponuje wojewódzki sztab zarządzania kryzysowego wynika, że w ciągu najbliższych dni wiatr będzie wiał z mniejszą siłą, niż w miniony weekend. 

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy