Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 19:57

7:02 15:40

14:121:00

1°C
 • Mgła
 • Odczuwalna 0°C
 • Ciśnienie 1023 hPa
 • Wiatr NW 6 km/h
 • Dla biegaczy
  3
  Trudne

  Pogoda nie rozpieszcza biegaczy

 • Dla reumatyków
  9
  Bardzo dobre

  Warunki atmosferyczne stwarzają znikome ryzyko bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

76
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Zła
pm 2.5
226% normy
pm 10
182% normy
Jutro 2°C -2°C
Wtorek 1°C -3°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Wichury nad Polską. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia

Trzy ranne osoby, pozrywane dachy, tysiące gospodarstw pozbawionych prądu i ponad dwa tysiące interwencji strażaków - to skutki wichur, jakie przeszły nad Polską. Najtrudniejsza sytuacja jest w województwach dolnośląskim, lubuskim i wielkopolskim. Niestety prognozy nie są optymistyczne. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia drugiego stopnia dla pięciu województw - lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i łódzkiego. Wiatr ma tam osiągać w porywach nawet do 100 km/h.

Jak wynika z najnowszych danych, po wichurach strażacy interweniowali prawie 2,5 tys. razy. Najmocniej wiało na Dolnym Śląsku oraz na Śląsku. W porywach wiatr osiągał tam do 100 kilometrów na godzinę. W sumie w całym kraju uszkodzonych zostało około 400 budynków oraz wiele linii energetycznych. Braki w dostawach prądu odczuło ok. 65 tys. odbiorców.

2 462 interwencji

Reklama

Według danych Państwowej Straży Pożarnej do godz. 5.30 w związku z silną wichurą interweniowano w sumie 2 462 razy. Najwięcej interwencji odnotowano w województwach: dolnośląskim - 768, lubuskim - 315, wielkopolskim - 249, opolskim - 200 i małopolskim - 180.

Wiadomo też, są pierwsi poszkodowani. W miejscowości Sokołowsko na Dolnym Śląsku na samochód, którym podróżowały dwie osoby, przewróciło się drzewo.

Służby są w pełnej gotowości. W Rządowym Centrum Bezpieczeństwa odbywa się telekonferencja premier Kopacz z wojewodami oraz strażą pożarną. W spotkaniu wezmą również udział przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.


IMGW wydał kolejne ostrzeżenia

Prognozy na najbliższe godziny nie są optymistyczne. Nadal ma mocno wiać. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia drugiego stopnia przed wiatrem dla pięciu województw - lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, kujawsko pomorskiego i łódzkiego - tam wiatr może osiągać w porywach do 100 km na godzinę.

W województwach świętokrzyskim, lubelskim, mazowieckim oraz podkarpackim, małopolskim, opolskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia. Na Bałtyku panuje sztorm. Wydano też cztery  ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia, dotyczące możliwości przekroczenia stanów ostrzegawczych (miejscami alarmowych) w zlewni Odry w województwach: dolnośląskim, lubuskim, opolskim i śląskim.  

Meteorolodzy ostrzegają też przed opadami śniegi. Sypać ma na terenie województw: podkarpackiego - Beskid Niski, Bieszczady; małopolskiego; śląskiego - Beskid Śląski i Żywiecki oraz dolnośląskiego - Sudety i Przedgórze Sudeckie.

Służby apelują o ostrożność

 Służby apelują o zachowanie ostrożności. By uchronić się przed porywistymi wiatrami, należy sprawdzać aktualną pogodę i słuchać komunikatów ostrzegawczych. Przed nadejściem silnych podmuchów najlepiej usunąć z parapetów, balkonów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie. Należy także zamknąć okna i drzwi, jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowo je zabezpieczyć. Na wypadek awarii najlepiej przygotować dodatkowe oświetlenie, zasilane np. bateriami.

Nie zapominajmy również o zwierzętach, zwłaszcza tych przebywających na zewnątrz oraz o samochodach. Nie należy parkować aut w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej. Podczas wichury najlepiej nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to konieczne. Jeśli w tym czasie podróżujemy - nie zatrzymujmy aut pod drzewami, reklamami czy trakcjami energetycznymi. Zachowajmy również ostrożność przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń - istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


 

 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL