Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 1:52

05:03 20:20

01:16 18:55

14°C
  • Mgła
  • Odczuwalna 14°C
  • Ciśnienie 1014 hPa
  • Wiatr SSE 4 km/h
20
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
48% normy
pm 10
36% normy
Jutro 16°C 12°C
Sobota 23°C 14°C

Wichury nad Polską. Bilans strat

12 rannych, ponad 150 uszkodzonych dachów i tysiące domostw bez prądu - to jedynie wstępny bilans wichur, które w weekend przechodzą nad Polską. Od soboty strażacy interweniowali już ponad 5 tysięcy razy.

Jak poinformował w niedzielę rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak, najtrudniejsza sytuacja jest w województwach: pomorskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i wielkopolskim.

Akcje strażaków polegają głównie na usuwaniu połamanych drzew, zabezpieczaniu zniszczonych i uszkodzonych reklam oraz dachów. - Uszkodzonych lub zerwanych zostało w całym kraju ponad 150 dachów, m.in. na budynku sądu w Al. Solidarności w Warszawie. Z kolei w Strzelcach (woj. dolnośląskie), z powodu wichury zawaliła się ściana szczytowa jednorodzinnego domu - relacjonował Frątczak.

Reklama

Większość z 12 osób rannych, odniosło obrażenia w momencie, gdy konary drzew spadły na auta, którymi jechali. W woj. pomorskim ranny został motocyklista, który najechał na leżący na drodze konar.

Wielkopolska: Ponad 12 tys. odbiorców nadal bez prądu

W nocy z soboty na niedzielę nad Wielkopolską przeszły wichury. Wiatr w porywach osiągał prędkość do 100 km/h. W regionie bez prądu jest nadal ponad 12 tys. odbiorców. Straż pożarna w ciągu ostatniej doby odnotowała ok. 700 zdarzeń. Cztery osoby zostały ranne.

Z powodu prognozowanych podmuchów wiatru i ze względów bezpieczeństwa w Poznaniu odwołano plenerowe koncerty, które miały się odbyć w związku z 23. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Placu Adama Mickiewicza. Bez przeszkód odbędą się natomiast wydarzenia i koncerty zaplanowane w Centrum Kultury Zamek.

Kujawsko-Pomorskie: 470 zdarzeń

Jak poinformowała rzeczniczka komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu mł. bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska, liczba zdarzeń na terenie Kujaw i Pomorza zaczęła "rosnąć lawinowo w sobotę od godziny 18" i w krótkim czasie wrosła z 80 do 377 (tuż przed północą).

- Ostateczny bilans mówi o 470 zdarzeniach. Blisko 80 proc. z nich dotyczy połamanych konarów drzew. Mamy też około 56 przypadków uszkodzeń dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych. W większości są to poluzowane dachówki lub oberwane rynny, ale w dwóch przypadkach doszło do większych zniszczeń - powiedziała Jarocka-Krzemkowska.

Jak podkreśliła, całkowitemu zniszczeniu uległ dach budynku jednorodzinnego w miejscowości Gruta k. Grudziądza. Wichura zniszczyła też niemal całą połać dachową w budynku mieszkalnym w miejscowości Michale koło Świecia. - To właśnie w okolicach Świecia i Grudziądza, czyli na północy regionu, strażacy mieli najwięcej pracy - dodała rzeczniczka.

Wichura pozrywała też liczne linie energetyczne, najwięcej w powiecie nakielskim, bydgoskim i wąbrzeskim. Jak poinformował rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Bartłomiej Michałek, bez prądu pozostaje 4 tys. 722 odbiorców, 32 linie energetyczne są nadal uszkodzone.

Łódzkie: Bez prądu prawie 17 tys. gospodarstw domowych

Prawie 17 tys. gospodarstw domowych w Łódzkiem do godz. 13 w niedzielę pozbawione było dopływu prądu. Awarie spowodował silny wiatr, dochodzący w porywach do 100 km/h, który wieje w regionie od soboty.

Wiatr uszkodził 31 dachów domów i budynków gospodarczych; najwięcej szkód jest w powiecie łęczyckim, kutnowskim, sieradzkim i tomaszowskim. Usuwanie skutków wichury wciąż trwa. Obecnie prędkość wiatru w Łódzkiem wynosi ok. 80 km/h i - według prognoz - z taka siłą będzie wiać jeszcze do godz. 18.

Warmińsko-mazurskie: Bez prądu wciąż 2,7 tys. ludzi

W niedzielę w południe bez prądu w województwie warmińsko-mazurskim pozostaje 2,7 tys. odbiorców. Linie i stacje transformatorowe uszkodził silny wiatr - poinformowała PAP rzecznik prasowa wojewody warmińsko-mazurskiego Edyta Wrotek.

Wrotek zapewniła, że awarie prądu usuwane są na bieżąco. Rzecznik dodała, że sytuacja poprawia się, ponieważ rano bez prądu było 8,2 tys. ludzi.

Strażacy cały czas apelują, by w miarę możliwości, podczas wichury, nie wychodzić z domów. - Jeśli jesteśmy na zewnątrz, nie chowajmy się pod drzewami, wiatami przystanków czy słupami linii energetycznych. Silne podmuchy wiatru mogą być też bardzo niebezpieczne podczas jazdy samochodem - dodał Frątczak.


INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy