Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 12:15

07:28 15:25

10:04 17:09

0°C
  • Lekkie opady śniegu
  • Odczuwalna 0°C
  • Ciśnienie 1005 hPa
  • Wiatr E 9 km/h
49
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
119% normy
pm 10
80% normy
Jutro 0°C -4°C
Wtorek -3°C -8°C

​Wichury na Pomorzu. Ponad 120 interwencji, w tym jedna na morzu

Ponad 120 interwencji służb w związku z silnym wiatrem w województwie pomorskim. Strażacy ściągali połamane drzewa z uszkodzonych samochodów, dróg i chodników. W Rowach zatonął kuter wycieczkowy. Wichura spowodowała również przerwy w dostawie prądu oraz utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji zbiorowej. Nikt nie odniósł obrażeń.

Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiej Straży Pożarnej kpt. Adam Wysocki, w związku z wichurą na Pomorzu strażacy interweniowali ponad 120 razy.

"Interweniowaliśmy głównie w powiatach wejherowskim, słupskim oraz w Gdańsku i Gdyni. Zgłoszenia dotyczyły przede wszystkim powalonych drzew, które blokowały drogi oraz chodniki" - przekazał kpt. Wysocki.

Połamane drzewa, uszkodzone samochody, awarie

Połamane konary drzew uszkodziły samochody. W miejscowości Bożepole Małe drzewo spadło na tory. Przez pewien czas ruch pociągów na trasie Wejherowo-Lębork był wstrzymany. Silny wiatr niszczył też bilbordy reklamowe i rusztowania.

Reklama

Wichura spowodowała awarie i przerwy w dostawie prądu, m.in. w Gdańsku, Czerniewie i Ełganowie, Borzechowie, Wygoninie, Cedrach Wielkich i Morzeszczynie.

10 stopni w skali Beauforta

"Na morzu zachodni wiatr osiągał w porywach 10 stopni w skali Beauforta. W Rowach (pow. słupski) kuter turystyczny zerwał się z lin i zatonął w porcie. Nikomu nic się nie stało, natomiast doszło do rozlewu ropopochodnego, który nasi ratownicy z Brzegowej Stacji Ratowniczej w Ustce byli zmuszeni zneutralizować" - poinformował rzecznik Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Rafał Goeck.

Aktualnie Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni przewiduje jedynie silny wiatr przy wschodniej linii brzegowej Bałtyku. Wiatr zachodni do południowo-zachodniego może osiągnąć w porywach do 7 stopni w skali Beauforta.

Ostrzeżenie drugiego stopnia

Dodatkowo Magdalena Grabowska-Piekarz z Wydziału Prognoz i Opracowań Hydrologicznych IMGW w Gdyni przewiduje wzrosty poziomów wody do stanów ostrzegawczych, a lokalnie - powyżej. Ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczy wybrzeża wschodniego i morskich wód wewnętrznych RP oraz Martwej Wisły.

"W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (02.02.2020 - 547 cm) oraz prognozowaną sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną na Wybrzeżu Wschodnim, głównie w rejonie Zatoki Gdańskiej, przewidywane są wzrosty poziomów wody do stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej" - napisano w komunikacie.

Alert obowiązuje do godz. 14.

Zagrożenie drugiego stopnia (w trzystopniowej skali zagrożeń) zakłada, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach -> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy