Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 15:29

07:15 17:24

18:37 10:11

8°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 2°C
  • Ciśnienie 1018 hPa
  • Wiatr W 28 km/h
12
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
30% normy
pm 10
21% normy
Jutro 10°C 1°C
Poniedziałek 12°C 2°C

Wichury i wysoki stan wód. Ostrzeżenia dla wielu regionów

Wichury, roztopy i nagły atak zimy. Pogoda w Polsce zmienia się jak w kalejdoskopie i mocno daje się we znaki. Najbardziej niebezpiecznie jest w regionach południowych, centralnych oraz wschodnich. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla województw: mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego. Dodatkowo na Mazowszu oraz na Kujawach i Pomorzu mocno sypnęło śniegiem.

Silny wiatr zrywał dachy i łamał drzewa. Strażacy musieli też wypompowywać wodę z zalanych budynków. W sumie interweniowali 1,4 tys. razy. 

Najwięcej pracy strażacy mieli w województwach dolnośląskim, lubelskim, łódzkim, mazowieckim i małopolskim.

Specjalna odprawa

Minister spraw wewnętrznych i administracji w związku z obecną sytuacją pogodową zwołał odprawę. Komendanci wojewódzcy z terenów najbardziej dotkniętych załamaniem pogody złożyli raporty. Z przedstawionych przez nich informacji wynika, że w woj. dolnośląskim powalone gałęzie raniły dwie osoby, a w województwie łódzkim - jedną. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Reklama

Zerwane dachy i duże straty w Krakowie

W samym Krakowie żywioł uszkodził dachy na 40 budynkach. Jak poinformował Urząd Miasta Krakowa, huraganowy wiatr spowodował spore utrudnienia w komunikacji. Żywioł powalił drzewo na al. Beliny-Prażmowskiego. Linie autobusowe 124, 184 i 424 musiały kursować objazdami. Zablokowany był także przejazd dla linii 174 przez skrzyżowanie ul. Wielickiej i Powstańców Wielkopolskich. Autobusy w kierunku Kombinatu kursowały estakadą z pominięciem przystanku "Powstańców Wielkopolskich".

Z kolei na ul. Dietla wiatr zerwał dach z kamienicy, co doprowadziło do zerwania sieci trakcyjnej. Tramwaje musiały kursować objazdami.

Na drodze krajowej nr 28 w Graboszycach huragan przewrócił przyczepę przewożącą styropian. Silny wiatr halny wieje także w Tatrach i na Podhalu.

Ostrzeżenia dla 8 województw

Z prognoz wynika, że silny wiatr utrzyma się do jutra. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej utrzymał ostrzeżenia  dla województw: mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego i lubelskiego. Dodatkowo na Mazowszu oraz na Kujawach i Pomorzu mocno sypnęło śniegiem.

Zła sytuacja hydrologiczna

Obowiązują także ostrzeżenia hydrologiczne w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim oraz na Mazowszu. Najgorzej jest w centralnej Polsce, gdzie przekroczony został  stan alarmowy. Stan wód Pilicy, Bzury i Bugu jest wysoki i będzie wzrastał.

Stany alarmowe w województwie mazowieckim są przekroczone także na rzekach: Wkra, Mławka i Liwiec. Stan alarmowy oznacza, że tereny, budynki i drogi położone w pobliżu rzeki mogą zostać zalane, jest także sygnałem do wszczęcia alarmu powodziowego. Służby uspokajają, że sytuacja jest pod kontrolą i nie ma na razie mowy o powodzi.

Nowa aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama