Wichury coraz bliżej Polski. Wiatr osiągnie 100 km/h
Przygotujmy się na potężne uderzenie wichury, które nastąpi jeszcze w tym tygodniu. W niektórych miejscach kraju wiatr powieje z prędkością nawet 100 km/h. Jak prognozują synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wkrótce po okresie niebezpiecznych wichur i nawałnic nastąpi prawdziwy atak zimy, z opadami śniegu w niemal całej Polsce. Dowiedz się więcej na temat pogody w najbliższym czasie.
Jak wynika z predykcji modelu ECMWF przygotowanej przez ekspertów z IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego, niedługo zmierzymy się z bardzo trudnymi warunkami pogodowymi. Do Polski dotrą niebezpieczne wichury, nastąpi też znaczące pogorszenie pogody.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Według synoptyków z IMGW w nocy ze środy na czwartek oraz w czwartek do naszego kraju dotrą fronty atmosferyczne niosące burze, opady i zachmurzenie oraz doprowadzą do spadku ciśnienia atmosferycznego. Najniebezpieczniejsze będą jednak wichury, które nadciągną od północy.
W czwartek na nizinach powieje bardzo silny wiatr, osiągający w porywach ponad 80 km/h. Najsilniejszej wichury trzeba się spodziewać na Wybrzeżu: nad samym morzem wiatr w porywach może osiągać prędkość do nawet 100 km/h. Na Bałtyku spodziewany jest sztorm.
Sprawdź też: W weekend cała Polska będzie już pod śniegiem? Arktyczne powietrze przyniesie zimę
Z projekcji modelu ECMWF wynika, że najmocniej będzie wiało w piątek 24 listopada, choć trzeba mieć na uwadze, że silne wichury będą trwały również przez cały czwartek. Po przejściu przez Polskę strefy potężnego wiatru nie odpoczniemy zbyt długo, ponieważ wkrótce potem znów pojawią się opady śniegu oraz mróz.
Zgodnie z prognozami wynikającymi z modelu pogodowego zaprezentowanego przez synoptyków z IMGW czekają nas dwa zimowe tygodnie. W tym czasie będziemy się zmagać z większymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i i śniegu niż w analogicznym okresie w latach 1991-2020.