Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 16:04

07:11 16:27

15:39 08:16

-1°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -7°C
  • Ciśnienie 1028 hPa
  • Wiatr N 18 km/h
7
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
17% normy
pm 10
10% normy
Jutro -2°C -8°C
Poniedziałek 0°C -4°C

Wichura na Pomorzu. Sztorm na Bałtyku. Pogodowe ostrzeżenie

Powalone drzewa, awarie energetyczne i kłopoty mieszkańców - to skutki wichury, która przeszła nad Pomorzem. Na Bałtyku panuje sztorm. Synoptycy ostrzegają, że silny wiatr osiągający w porywach nawet do 100 kilometrów na godzinę utrzyma się do godzin wieczornych.

Mieszkańcy kilkudziesięciu miejscowości nie mają prądu: linie energetyczne uszkodził wiatr, który silnie wiał w nocy i nad ranem w piątek. Straż pożarna usuwała też drzewa i gałęzie, a nawet elementy blaszanego garażu, które tarasowały drogi.

Jak poinformowała na swej stronie internetowej firma Energa-Operator odpowiedzialna za dystrybucję prądu w regionie, w okolicach Starogardu Gdańskiego zasilania nie ma 12 miejscowości w gminach Gniew, Kaliska, Osieczna i Lubichowo.

W rejonie Kartuz prądu nie ma w pięciu miejscowościach w gminach Dziemiany, Kościerzyna i Lipusz. Kolejnych osiem miejscowości bez prądu znajduje się w rejonie Wejherowa w gminach Choczewo, Gniewino, Krokowa i Szemud. Energetycy mają nadzieję, że wszystkie te awarie uda się usunąć maksymalnie do południa.

Reklama

Okolice Lęborka bez prądu

Prądu nie ma też 17 miejscowości w okolicach Lęborka w gminach Cewice, Czarna Dąbrówka, Nowa Wieś Lęborska i Wicko. Bez zasilania są też dwie miejscowości w gminie Damnica w rejonie Słupska. Energa-Operator podaje, że tutaj trudno jest oszacować przybliżony czas przywrócenia zasilania, bo jak dotąd nie udało się zlokalizować uszkodzenia i ocenić rozmiaru szkód.

Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Koordynacji Ratownictwa Grzegorz Benkewicz, od północy do piątkowego rana strażacy brali udział w 18 akcjach związanych z silnym wiatrem. Najczęściej trzeba było uprzątnąć połamane gałęzie czy drzewa, które utrudniały komunikację. W jednym przypadku - w miejscowości Połczyno w rejonie Pucka, drogę tarasowały elementy blaszanego garażu.

Benkewicz poinformował, że silny wiatr będzie się utrzymywał: w ciągu dnia: tuż nad morzem może wiać w porywach z prędkością około 100 km/h. Im bliżej wieczora, tym wiatr ma być słabszy.

Zawinił niż Dagmara

Zdaniem meteorologów, silny wiatr nad Polską pojawił  się za sprawą niżu Dagmara, który przesunie się z zachodu Europy nad południową Skandynawię. Powtórki orkanu Ksawery jednak nie będzie.

- W głębi kraju prędkość wiatru wyniesie maksymalnie 80-90 kilometrów na godzinę, ale w województwach zachodniopomorskim i pomorskim porywy wiatru będą silniejsze - w strefie przybrzeżnej do 100 kilometrów na godzinę - mówi IAR dyżurny synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Anna Nemec. Wichura będzie przesuwać się z zachodu na wschód kraju.
Mieszkańcy południa Polski, zwłaszcza dziś w nocy, powinni natomiast uważać na halny.

W weekend synoptycy przewidują kilkustopniowe ochłodzenie oraz opady śniegu z deszczem i śniegu, które w niedzielę obejmą cały kraj.

Szczegółowa prognoza pogody

Prognozy na najbliższe godziny nie są zbyt korzystne. Kłopotliwy może być zwłaszcza wiatr, który ma osiągać w porywach nawet do 70 kilometrów na godzinę. Na wybrzeżu powieje najmocniej; nawet do 100 kilometrów na godzinę. Z kolei w górach może szaleć halny, osiągający w porywach nawet do 80-90 kilometrów na godzinę.

Zachmurzenie na ogół  ma być duże, jedynie miejscami umiarkowane. Na sporadyczne przejaśnienia można liczyć jedynie na południu kraju. Niemal we wszystkich regionach spodziewane są opady deszczu. W górach może z kolei popadać deszcz połączony ze śniegiem oraz sam śnieg. Przewidywana temperatura maksymalna wyniesie od 5 stopni Celsjusza w Białymstoku do nawet 7 stopni Celsjusza w Krakowie i w Katowicach. 

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: sztorm | Bałtyk | prognoza | pogoda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy