Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 3:03

07:15 16:24

13:33 06:54

1°C
  • Deszcz
  • Odczuwalna -6°C
  • Ciśnienie 1002 hPa
  • Wiatr W 18 km/h
21
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
51% normy
pm 10
28% normy
Jutro 1°C -3°C
Sobota 1°C -7°C

Wezbrane rzeki na południu kraju. Przekroczone stany ostrzegawcze

W związku z intensywnymi opadami deszczu i wezbraniem wody w rzekach na południu kraju prezydent Oświęcimia i burmistrz Brzeszcz ogłosili pogotowie przeciwpowodziowe na podległych sobie terenach. Do przekroczenia stanu ostrzegawczego na Odrze przygotowuje się też Opole.

Prezydent Oświęcimia i burmistrz Brzeszcz ogłosili we wtorek (13 października) po południu pogotowie przeciwpowodziowe na podległych sobie terenach. Decyzje mają związek z deszczem i wezbraniami wód w rzekach Wisła i Soła - podały magistraty. Synoptycy prognozują dalsze opady.

Przekroczone stany ostrzegawcze m.in. na Wiśle i Sole

We wtorek Soła w Oświęcimiu mierzyła już 400 cm. To o 30 cm więcej niż poziom ostrzegawczy. Wisła w Jawiszowicach (gmina Brzeszcze) osiągnęła 607 cm. Poziom ostrzegawczy wynosi w tym miejscu 480 cm. Do alarmu brakuje 23 cm.

Wisła przekroczyła stan ostrzegawczy także w Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim i w Goczałkowicach, a Soła w Kobiernicach.

Reklama

Na południu województwa śląskiego i w zachodniej części Małopolski poziomy ostrzegawcze przekroczyły też rzeka Biała w Bielsku-Białej i Czechowicach-Dziedzicach, Skawa w Suchej Beskidzkiej i Olza w Cieszynie.

Synoptycy przewidują dalsze opady deszczu w kolejnych dniach, które będą powodowały wzrost poziomu wody w rzekach lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych, a punktowo także alarmowych.

W wyższych partiach Beskidów, gdzie temperatura jest niższa niż w dolinach, pada śnieg. Łowcy Burz Podbeskidzie podali, że na Klimczoku leży już ok. 20 cm puchu. 

Opole: Służby w gotowości

Z kolei, jak poinformowała Katarzyna Oborska-Marciniak z opolskiego ratusza, w związku z opadami deszczu na południu kraju i pograniczu polsko-czeskim spodziewane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego na Odrze.

- Służby miejskie są w stałym kontakcie z jednostkami OSP, które przygotowują się do prewencyjnych pompowań. Zakładamy, że konieczne może być prewencyjne pompowanie przy rowie RB w Czarnowąsach i przy przepuście Moderz-Olszynka. Pompy wysokiej wydajności zostaną uruchomione w tych miejscach w ciągu następnej doby. Jeszcze dziś zamknięta zostanie ul. Bolkowska pod mostem kolejowym w związku z niebezpieczeństwem podtopienia - powiedziała Oborska-Marciniak.

Ratusz zapewnia, że Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego jest w stałym kontakcie z Wodami Polskimi. Decyzje o ewentualnych działaniach będą zależały m.in. od faktycznego poziomu wody w Odrze, wysokości zrzutów ze zbiornika w Turawie i cofki Odry do Małej Panwi. 

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama