Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 23:49

5:25 19:55

1:5523:25

19°C
 • Bezchmurnie
 • Odczuwalna 20°C
 • Ciśnienie 1020 hPa
 • Wiatr CLM 0 km/h
 • Dla biegaczy
  6
  Dobre

  Dobra pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

Pogoda sprzyjająca dużej aktywności komarów
38
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
92% normy
pm 10
63% normy
Jutro 27°C 16°C
Poniedziałek 29°C 18°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Wciąż pada. Trudna sytuacja na południu Polski

Podnosi się poziom rzek w województwie świętokrzyskim. Stany alarmowe zostały przekroczone na Kamiennej i Bobrzy. Burmistrz Wąchocka ogłosił na terenie miasta i gminy stan pogotowia przeciwpowodziowego. Poziomy wód w głównych rzekach woj. śląskiego i Małopolski również zbliżają się do stanów alarmowych. Wciąż pada deszcz. W okolicach Oświęcimia interweniowali już strażacy – wynika z danych służb zarządzania kryzysowego.

Na głównych rzekach w regionie świętokrzyskim nie ma na razie większego zagrożenia powodziowego. Stany alarmowe są natomiast przekroczone na Kamiennej (w Bzinie o 28 cm i Wąchocku o 44 cm) i na Bobrzy w Słowiku o 8 cm. Burmistrz Wąchocka ogłosił na terenie miasta i gminy stan pogotowia przeciwpowodziowego - informuje kielecka straż pożarna.  

Reklama

Stany ostrzegawcze są przekroczone w czterech miejscach: na Czarnej Włoszczowskiej (dopływ Pilicy) w Januszowicach, na Nidzie w Mniszku, na Kamiennej w Brodach Iłżeckich i w Bocheńcu na Wiernej Rzece.

Świętokrzyscy strażacy w piątek wyjeżdżali dotychczas 17 razy w związku z ciągłymi opadami deszczu, głównie pompując wodę z zalanych piwnic. "W czwartek mieliśmy sześć takich interwencji. W czterech przypadkach chodziło o lokalne podtopienia i wypompowywanie wody z piwnic, a w dwóch usuwanie wody z posesji" - powiedział rzecznik KW PSP w Kielcach bryg. Paweł Ksel.

Poziom wód na rzekach województwa świętokrzyskiego może w najbliższych godzinach się podnosić, bo według prognoz deszcz będzie padał przez całą noc i w sobotę rano.

Woda wdarła się do piwnic

Trudna sytuacja jest również na południu Śląska i w zachodniej Małopolsce.

"Dotychczas interweniowaliśmy ośmiokrotnie, głównie w Brzeszczach, ale także w Chełmku i Polance Wielkiej. Strażacy wypompowali tam wodę z piwnic domów jednorodzinnych. Zebrało się jej od kilku do 30 cm" - poinformował rzecznik oświęcimskich strażaków.

W powiecie oświęcimskim obowiązuje pogotowie powodziowe. Poziomy wód wciąż rosną, choć powoli. Z danych Krajowego Instytutu Meteorologii wynika, że o 13.00 Wisła na wodowskazie w Jawiszowicach przekroczyła o 1 cm stan alarmowy. Mierzyła tam 631 cm. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach podał, że ze względu na podwyższony stan rzek zostały zwiększone zrzuty ze zbiorników Goczałkowice. Oznacza to, że przybędzie wody w Wiśle w rejonie oświęcimskim, który znajduje się poniżej zbiorników.

Soła w Oświęcimiu miała 431 cm. Do stanu alarmowego brakuje 29 cm. Poziom tej rzeki w rejonie oświęcimskim nie wzrasta.

W powiecie bielskim do stanu alarmowego zbliża się rzeka Iłownica. Lokalne Radio Bielsko podało, że doszło już do niewielkich podtopień w okolicy Zabrzegu.

Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje na Śląsku Cieszyńskim. Policjanci poinformowali, że podtopione są szosy z Dębowca do Ochab i z Drogomyśla do Pruchnej. W Ustroniu i Skoczowie Wisła przekroczyła stan ostrzegawczy. Do poziomu alarmowego brakuje tam jeszcze ok. 30 cm.

W powiecie Sucha Beskidzka stan ostrzegawczy przekroczyła Stryszawka.

W ostatnich godzinach w Beskidach intensywność opadów zmalała.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje