Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 15:42

07:14 17:26

14:10 21:37

19°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna 18°C
  • Ciśnienie 1015 hPa
  • Wiatr WSW 20 km/h
21
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
50% normy
pm 10
34% normy
Jutro 16°C 11°C
Sobota 15°C 7°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Warmińsko-Mazurskie: Zakaz kąpieli po zakwicie sinic w Jeziorze Miłkowskim

Z powodu zakwitu sinic Sanepid zakazał kąpieli w Jeziorze Miłkowskim przy plaży gminnej w Miłkach w powiecie giżyckim. To pierwszy taki zakaz wprowadzony na Mazurach w tym sezonie wakacyjnym.

Jak poinformował PAP w środę wojewódzki inspektor sanitarny w Olsztynie Janusz Dzisko, w wodzie Jeziora Miłkowskiego zaobserwowano duży zakwit sinic, co może być niebezpieczne dla zdrowia kapiących się osób. Jak dodał, zakaz kąpieli w tym miejscu może zostać odwołany dopiero po ustaniu zagrożenia, potwierdzonym badaniem jakości wody.

Reklama

- Z naszych doświadczeń wynika, że taka sytuacja może potrwać, zależnie od pogody, od tygodnia do 10 dni - ocenił.

Wójt gminy Miłki Stanisław Wąsiakowski zapewnił w rozmowie z PAP, że na gminnej plaży ustawiono już tablice ostrzegające o zakazie kąpieli. Jego zdaniem do zakwitu sinic przyczyniły się długotrwałe upały i silna eutrofizacja akwenu. - Od lat mamy problem z czystością wody w tym miejscu. Opracowujemy już projekt rekultywacji jeziora, którą chcemy rozpocząć w przyszłym roku - powiedział.

Według służb sanitarnych jest to pierwszy tego lata przypadek wprowadzenia czasowego zakazu kąpieli na Mazurach, spowodowany wystąpieniem sinic. Plaża w Miłkach jest jednym ze 181 miejsc wykorzystywanych do kąpieli w regionie, które zgłoszono Sanepidowi przed tegorocznym sezonem.

Wydzielane przez sinice toksyny mogą podrażniać skórę i powodować zatrucia pokarmowe. Kąpiel w kwitnącej wodzie powoduje wysypkę, gorączkę i wymioty, czasem nawet drżenie mięśni i utrudnienia w oddychaniu. Jeśli wystąpią takie objawy, potrzebna jest pomoc lekarska.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje