Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 6:48

07:04 17:37

17:07 02:53

7°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 6°C
  • Ciśnienie 1019 hPa
  • Wiatr WSW 9 km/h
29
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
70% normy
pm 10
56% normy
Jutro 11°C 3°C
Wtorek 11°C 8°C

Wakacyjny niezbędnik. Co przyda się podczas urlopu?

Kompletując wakacyjny niezbędnik należy wziąć pod uwagę wiele rozmaitych czynników: temperaturę i klimat panujące w miejscu, do którego się wybieramy, długość i charakter urlopu, a także to, czy w podróż wybieramy się w pojedynkę, czy z rodziną. Sprawdźmy w takim razie, co powinnyśmy spakować do walizki przed wakacjami.

Ubezpieczenie zdrowotne

Wyjeżdżając na wakacje warto przede wszystkim pomyśleć o ubezpieczeniu podróżnym - i to zwłaszcza wtedy, gdy wyruszamy za granicę (koszty leczenia na Zachodzie mogą nas niekiedy bardzo niemile zaskoczyć!) lub nastawiamy się na aktywny wypoczynek. Trzeba przypomnieć, że standardowe ubezpieczenie w ramach NFZ nie zawsze zagwarantuje nam należytą ochronę przed ewentualnymi skutkami wielu nieprzewidzianych zdarzeń - nie obejmuje bowiem następstw wielu nieszczęśliwych wypadków czy kosztów wynikających choćby z tzw. odpowiedzialności cywilnej (OC).

Koszt kompletnej polisy ubezpieczeniowej dla jednej osoby wynosi dziś średnio ok. 150-180 zł (przy założeniu, że wykupimy ją na 10 dni). W tej kwocie znajdą się między innymi: ubezpieczenie NNW, OC, pakiet asssistance, a także ubezpieczenie bagażu na wypadek jego zagubienia przez przewoźnika. Jeśli w czasie urlopu planujemy uprawiać sport, powinniśmy również wykupić tzw. ubezpieczenie dla aktywnych, które zapewni nam dodatkową ochronę i spokój ducha. Udając się na wakacje nie oszczędzajmy zatem na zdrowiu, a polisę ubezpieczeniową koniecznie weźmy ze sobą (może to bowiem potencjalnie usprawnić wiele procedur medycznych i ubezpieczeniowych).

Reklama

Apteczka podróżna

W naszym bagażu powinno się również znaleźć miejsce na apteczkę turystyczną, wyposażoną w podstawowy zestaw "ratunkowy", do którego należą niewątpliwie: jałowe opatrunki, kremy na obtarcia, skaleczenia i oparzenia słoneczne (pamiętajmy również o kremach z filtrem!), środek dezynfekujący (na bazie alkoholu lub oktenidyny), antybakteryjny żel do mycia rąk, elektrolity, leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, węgiel aktywny oraz środki odstraszające owady.

Jeśli w trakcie urlopu będziemy uprawiały sport, kupmy również koc termiczny, nożyczki do cięcia opatrunków, plastry opatrunkowe, chustę trójkątną, bandaże różnej wielkości, nożyczki i pęsetę. Jeśli cierpimy na alergie, powinnyśmy się również bezwzględnie zaopatrzyć w leki przeciwhistaminowe, które w razie kontaktu z czynnikami alergizującymi zapobiegną wystąpieniu groźnego w skutkach wstrząsu anafilaktycznego.

Wakacyjna garderoba

Podstawą udanego wypoczynku jest również odpowiednio skompletowana garderoba, na którą złożą się ubrania dostosowane do warunków pogodowych panujących w miejscu, które zamierzamy odwiedzić. Jeśli wybieramy się na górski szlak, zainwestujmy w dobre buty trekkingowe, które ustabilizują naszą nogę w kostce i uchronią nas przed zwichnięciami czy skręceniami.

Jeśli ukojenia szukamy natomiast w chłodnych krajach Północy, zaopatrzmy się koniecznie w kurtkę (która ochroni nas przed mrozem, wiatrem i deszczem) oraz w uniwersalną bieliznę termoaktywną. Tam zaś, gdzie panuje ciepły, śródziemnomorski klimat, sprawdzą się przede wszystkim lekkie, przewiewne nakrycia głowy (to świetna okazja do uzupełnienia garderoby - w tym sezonie kapelusze z dużym rondem wracają bowiem do łask!) i okulary przeciwsłoneczne z filtrem. W ten sposób zadbamy o swój wzrok i zabezpieczymy się przed przegrzaniem.

Dobrym pomysłem może być również zakup specjalnych saszetek podróżnych, które uchronią nas przed atakami kieszonkowców. Tego rodzaju produkty bez trudu zmieszczą się w niewidocznym i niedostępnym dla złodziei miejscu (np. pod ubraniem). Saszetki turystyczne, choć dyskretne, pomieszczą wszystko, co musimy z sobą zabrać wychodząc z hotelu czy pensjonatu: karty płatnicze, pieniądze, paszport i dowód osobisty czy inne ważne dokumenty.

Akcesoria plażowe

Jeśli szykujemy się do wyjazdu do nadmorskiego kurortu, mogą nam się przydać rozmaite odmiany sprzętu plażowego - kuferki i kosze piknikowe (i takież koce), lodówki turystyczne, parasole, parawany czy namioty plażowe, ręczniki szybkoschnące czy różnego rodzaju dmuchane akcesoria: materace, sofy, leżaki, a nawet rękawki pływackie dla dzieci. Owszem, dużo tego, ale nie oznacza to, że każda z nas musi się we wszystkie z tych produktów zaopatrzyć.

Kompletując przybornik plażowy kierujmy się zatem zdrowym rozsądkiem i własnymi potrzebami. Jeśli na urlop wybieramy się z dziećmi, zadbajmy o zakup odpowiednich zabawek i akcesoriów kąpielowych (w tym zwłaszcza wspomnianych już ręczników szybkoschnących i rękawków, w które najlepiej ubrać początkujących pływaków); jeśli zaś podróżujemy z partnerem lub z przyjaciółmi, zainwestujmy w koc piknikowy, lodówkę turystyczną, parasol, parawan i piłkę plażową.

Torby i walizki

Ponieważ wakacyjny niezbędnik też trzeba przecież do czegoś zapakować, powinnyśmy się koniecznie zaopatrzyć w odpowiednie torby i walizki. Ich rozmiar i pojemność mają znaczenie przede wszystkim wtedy, gdy na urlop podróżujemy samolotem - warto przypomnieć, że wielu przewoźników akceptuje dziś jedynie "kabinkówki" (walizki dopuszczone do przewozu w schowkach znajdujących się w kabinie samolotu) o ściśle określonych wymiarach.

Szukając idealnej walizki podróżnej zwracajmy najpierw uwagę na to, z jakich materiałów została wykonana (za najwytrzymalsze tworzywo uchodzi niezwykle elastyczny poliwęglan, a za najtwardsze - tzw. ABS), ile komór, kieszonek czy przegródek się w niej znajduje i jakich tworzyw użyto do wyprodukowania jej kół (za najlepsze i najcichsze uchodzą koła kauczukowe i poliuretanowe). To właśnie te właściwości przesądzają w ostatecznym rozrachunku o jej trwałości, komforcie użytkowania i posiadanych przez nią walorach praktycznych.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama