Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 22:43

07:17 15:30

15:34 04:44

4°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -1°C
  • Ciśnienie 1019 hPa
  • Wiatr W 18 km/h
59
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
157% normy
pm 10
127% normy
Jutro 2°C -1°C
Niedziela 1°C -3°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

W wielu regionach ten rok był katastrofalny dla bocianów

Kilkudziesięciu ornitologów i ekologów z całego kraju obraduje w Starym Krzesku na Mazowszu, gdzie odbywa się ogólnopolski zjazd grupy badawczej bociana białego.

Uczestnicy spotkania dyskutują między innymi na temat wpływu programów rolno-środowiskowych na populację tych niezwykle przydatnych ptaków.

Reklama

Jak zauważa Ireneusz Kaługa z siedleckiej Grupy Ekologicznej przesuwając terminy koszenia traw faworyzuje się niektóre grupy ptaków kosztem bocianów. Dodaje, że dowieść tego mają prowadzone badania naukowe.

Ireneusz Kaługa podkreśla, że w wielu regionach Polski, m.in. w Małopolsce, Lubuskiem czy na Dolnym Śląsku ten rok był katastrofalny dla bocianów. Pozytywnym wyjątkiem jest północno-wschodnia Polska i Mazowsze. Szef siedleckiej Grupy Ekologicznej podkreśla, że tylko w powiecie siedleckim naliczono 18 gniazd z pięcioma młodymi bocianami, a ponad 400 par przystąpiło do lęgu. 

Rozmówca IAR wyraził nadzieję, że gdy wiosną ptaki powrócą do Polski, będą kolonizować obszary, które w tym roku miały problemy.

Bocian biały to gatunek szczególnie popularny w Polsce. Żywi się głównie gryzoniami i owadami dzięki czemu jest naturalną ochroną dla upraw rolnych. Od 1952 roku znajduje się pod ochroną.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: pogoda | bociany | warunki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje