Minus 26,5 st. C w Jabłonowie-Wypychach, a przy gruncie nawet -33 st. C w Białymstoku - to najniższe temperatury, jakie odnotowano w nocy z niedzieli na poniedziałek w Podlaskiem. Na Mazowszu termometry pokazały -24,6 stopni Celsjusza, a na Kasprowym Wierchu w Tatrach - minus 17 st. C.
Najniższe temperatury odnotowano w Jabłonowie-Wypychach minus 26,5 st. C, w Suwałkach - minus 26,4 st. C oraz w Białymstoku -25,4 st. C. Natomiast najniższą temperaturą przy gruncie odnotowano w Białymstoku - minus 33 st. C oraz w Suwałkach, gdzie było minus 32 st. C.
Niskie temperatury wciąż się utrzymują. W poniedziałek rano w Jabłonowie-Wypychach temperatura sięgała minus 26, a np. w Białymstoku minus 23 st. C.
W ciągu dnia, według prognoz synoptyków, temperatura w regionie ma się utrzymywać od minus 13 do minus 16 st. C. W nocy ma spaść od minus 19 do minus 20 st. C.
Minionej nocy najniższą temperaturę na Mazowszu zanotowano w Ostrołęce, gdzie termometry pokazały -24,6 stopni Celsjusza - podał w poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
IMGW w swoim komunikacie przekazało, że po Ostrołęce na Mazowszu najniższa temperatura była również w Dąbrówce Starej, gdzie słupki rtęci pokazały -24,2 stopni Celsjusza.
Instytut podał również, że na wielu stacjach telemetrycznych temperatura spadła poniżej -20 st. C, ale już zaczyna wzrastać.
"Prognozowana na dzisiaj temperatura maksymalna od -14 do -11 stopni Celsjusza, na południu województwa miejscami około -9 stopni Celsjusza" - poinformowało IMGW.
W nocy z niedzieli na poniedziałek IMGW wydało alert pierwszego stopnia przed silnym mrozem, który obowiązywał w całym kraju oprócz części województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego. W północno-wschodniej części kraju temperatura mogła spaść nawet do -23 stopni Celsjusza.
Minus 17 st. C pokazały termometry na Kasprowym Wierchu w Tatrach. W poniedziałek rano w Zakopanem temperatura spadła do 14 stopni mrozu.
Na Kasprowym Wierchu leży już niemal metr śniegu. Według prognoz temperatura ma zacząć wzrastać i w Zakopanem w środę może być już powyżej zera.
W Tatrach panują bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki - ostrzegają ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i odradzają wychodzenie na wysokogórskie szlaki.
W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.
Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!
Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!